Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Upraszczanie języka, pisanie w zrozumiały i dostępny sposób to przepis na skuteczną komunikację. Dzisiaj 13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Prostego Języka i z tej okazji przypominamy o inicjatywie „Prosto i kropka”.  Prosty język buduje zaufanie do instytucji, nie odstrasza, dlatego Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych od lat upraszcza język pisząc o Funduszach Europejskich.

Prosty język w urzędzie. Upraszczamy pisanie o Funduszach Europejskich

Deklarację współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach podpisało blisko 40 instytucji. W tym gronie,  od 13 marca 2019 r. jest również Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Prosty język jest elementem dostępności. Pomaga zrozumieć tekst i powoduje, że więcej osób czyta daną publikację, artykuł czy informację prasową. W prostym języku chodzi o to, żeby na pierwszym miejscu stawiać odbiorcę – drugiego człowieka.

Prosto o Funduszach Europejskich

W Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych upraszczamy język zarówno w działaniach informacyjno-promocyjnych, jak i w zawiłych językowo dokumentacjach konkursowych. Stosując zasady prostego języka, napisaliśmy trzy regulaminy konkursów. Dwa dotyczyły naboru wniosków dla projektów z rozwoju ekonomii społecznej, a jeden dotyczył edukacji.

Pisząc zrozumiale o Funduszach Europejskich zachęcamy odbiorcę do poznawania tej trudnej tematyki. Zależy nam na efekcie promocyjnym, szanujemy odbiorcę, który łatwiej zapamiętuje krótkie tytuły i zdania.

Czy prosto jest łatwo?

Tak. Prosty język, to komunikacja zrozumiała i przejrzysta. To sposób pisania, dzięki któremu każdy czytelnik  rozumie tekst szybko i łatwo.

Zasady prostego języka

  • Najważniejszy jest odbiorca. Dopasuj do niego swój tekst. Pamiętaj, że tekst powinien być zrozumiały dla przeciętnej osoby, która nie musi być ekspertem czy specjalistą w danej dziedzinie.
  • Pisz o najważniejszych rzeczach. Unikaj zbędnej treści i patosu.
  • Pisz osobowo i często zwracaj się bezpośrednio do swojego czytelnika.
  • Jak najczęściej używaj czasowników. One ożywiają tekst.
  • Unikaj rzeczowników odczasownikowych, imiesłowów i strony biernej.
  • Twórz krótkie zdania (maksymalnie 15-20 wyrazów) i pamiętaj o gramatyce (podmiot i orzeczenie powinny być jak najbliżej siebie, najlepiej na początku zdania).
  • Nie stosuj specjalistycznych słów. Zamień je na powszechnie zrozumiałe. Jeśli musisz je wprowadzić, wytłumacz trudne pojęcia.
  • Unikaj ściany tekstu. Dziel treści na akapity. Wprowadzaj śródtytuły.
  • Podstawy prawne przenieś na koniec pisma lub dokumentu – do ostatniej sekcji.
  • Pamiętaj, że tekst musi być dostępny. Zadbaj o bezszeryfową czcionkę i alternatywne formy kontaktu.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami oraz materiałami edukacyjnymi w portalu FE – Poznaj zasady prostego języka.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś