Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Aż trzy projekty dofinansowane z Unii Europejskiej zostały uhonorowane w ramach konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”, organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu było kultywowanie dobrych praktyk związanych z dbałością o obiekty zabytkowe.

Zwycięzcą konkursu został zabytkowy budynek Jatki w Ostrowi Mazowieckiej. Ten neogotycki obiekt pochodzący z 1903 r. przez wiele lat był niezagospodarowany i ulegał zniszczeniu. Dzięki dofinansowaniu unijnemu w budynku przeprowadzono gruntowny remont, a także przebudowano odsłonięte w trakcie prac piwnice. Ponadto budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki podjętym działaniom budynek służy aktualnie celom kulturalnym. W odrestaurowanym obiekcie odbywają się imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia teatralne i koncerty dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic.

II miejsce przyznano budynkowi Krzywej Hali w Ciechanowie. Obiekt wybudowany został w latach 1942-1943 i stanowi najbardziej charakterystyczny zabytkowy budynek w ciechanowskiej dzielnicy Bloki. Dzięki dofinansowaniu z UE Krzywa Hala zyskała m.in. nową elewację i dach, a pomieszczenia na parterze zostały zaaranżowane do pełnienia nowych funkcji użytkowych. W obiekcie swoją siedzibę mają m.in.: Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Integracji, Placówki Wsparcia Dziennego czy Klub Osiedlowy. Ponadto wykonano podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami, oświetlenie oraz iluminację arkad.

Z kolei III miejsce konkursowe zajął zabytkowy Dom Ksawerego Konopackiego w Warszawie. Pałacyk Konopackiego pochodzi z XIX wieku i zapisał się na kartach historii jako pierwszy murowany budynek Nowej Pragi. Na sfinansowanie kosztów modernizacji budynku przeznaczono prawie 5 mln zł z programu regionalnego na lata 2014-2020 dla Mazowsza. Przed rozpoczęciem remontu obiekt był w bardzo złym stanie technicznym i wymagał gruntownych prac remontowych. We wrześniu br. budynek został uroczyście otwarty i stanowi doskonałą atrakcję kulturalną dla mieszkańców Warszawy.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji: https://mazovia.pl/pl/konkursy/znamy-zwyciezcow-i-edycji-konkursu-renowacja-roku-zabytkow-mazowsza.html

  1. Fot. Krzysztof Chojnacki
  2. Fot. Gmina Miejska Ciechanów
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś