Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Polska Fundacja im. Roberta Schumana zaprasza do udziału w projekcie pt. “Solidarność ma znaczenie”. W ramach projektu organizowane są szkolenia – spotkania lokalne w formie warsztatów i interaktywnych dyskusji dla mieszkańców polskich miast i wsi. Tematem spotkań są m.in.: wartości europejskie, polityka spójności oraz obecność Unii Europejskiej w danym regionie. Spotkania prowadzone są przez współpracujących z Fundacją trenerów i ekspertów. Szczegółowe informacje o projekcie dostępne na schuman.pl/solidarność ma znaczenie

 

 

Unia Europejska ma wiele różnych polityk, ale niewątpliwie polityka spójności czyli polityka regionalna jest jednym z tych obszarów działania Unii, które są najbardziej widoczne dla mieszkańców kraju. Dzieje się to za sprawą m.in.: tablic, naklejek czy nadruków, które pokazują, jak wiele projektów zostało dofinansowanych właśnie dzięki polityce spójności. Działania Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumana mają jednak na celu zwrócić uwagę na szerszy kontekst tych działań, na to, jak realizowana jest w praktyce idea solidarności oraz czy i jak wzmacniane są inne wartości, na których opiera się Unia Europejska.

Projekt „Solidarność ma znaczenie”

W ramach projektu Polska Fundacja im. Roberta Schumana organizuje spotkania lokalne, mające formę warsztatów i interaktywnych dyskusji, które prowadzone są przez współpracujących z Fundacją trenerów i ekspertów. Tematem spotkań są wartości europejskie, polityka spójności oraz obecność Unii Europejskiej w danym regionie. Organizatorom chodzi przede wszystkim o włączeniu w te dyskusje jak największej liczby osób – nie tylko ekspertów i praktyków, ale przede wszystkim osób w rożnym wieku, z różnych regionów Polski, z różnym doświadczeniem zawodowym i różnym nastawieniem do UE.

Spotkania lokalne online

Obecnie spotkania realizowane są w formie online jako bezpłatne spotkania dla grup z różnych miast w Polsce – ok. 1,5 h, połączenie warsztatów i dyskusji prowadzonych przez trenerów i ekspertów współpracujących z Fundacją. Scenariusz danego spotkania dopasowywany jest do poziomu wiedzy i oczekiwań uczestników. Organizatorzy zapraszają do współpracy lokalne stowarzyszenia, biblioteki, instytucje, które chciałyby zorganizować takie szkolenie dla mieszkańców czy też konkretnej grupy w swoim mieście lub wsi. W chwili obecnej szkolenia online odbywają się na platformie zoom.

Pierwszy cykl szkoleń „Solidarność ma znaczenie” już zakończony!

W pierwszym cyklu szkoleń Fundacja była wirtualnie, na zaproszenia lokalnych Rad Młodzieżowych w Rzeszowie, Łodzi, Lublinie, Obornikach, Kunowie, Świdnicy, Opolu, Jastrzębiu-Zdrój i Wrocławiu. Uczestnicy zwracali uwagę m.in. na solidarność i odpowiedzialność społeczną oraz równość, a w propozycjach własnych projektów dominowały kwestie ochrony środowiska i klimatu oraz zaangażowania obywatelskiego. Pojawiło się bardzo dużo pomysłów – m.in. interaktywne muzeum demokracji, kreatywna przestrzeń edukacyjna czy przyjazna dla środowiska mobilność uczniów. Dyskutowano także o znoszeniu barier między Europejczykami, roli jedności np. w negocjacjach międzynarodowych. Próbowano też znaleźć odpowiedzi na pytania o to, czy solidarność budujemy kosztem wolności oraz o obecną sytuację naszego kraju w Unii Europejskiej.

Zgłoszenia do projektu

Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do końca stycznia. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną panująca w kraju przewidywane jest, że część spotkań w terenie może być zrealizowana w okresie wiosennym. Terminy do czerwca 2021. Więcej informacji na stronie  Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Osoba do kontaktu: Paweł Bącal p.bacal@schuman.pl

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś