Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Konsultacje diabetologiczne, a także informowanie o objawach i sposobach przeciwdziałania cukrzycy zakładają kolejne działania dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zgodnie z wynikami rozstrzygniętego w tym tygodniu konkursu w realizację 15 projektów z tego zakresu zainwestowane zostanie 13,7 mln zł. Pierwsze rozpoczną się już jesienią. 

Inwestycje w ochronę zdrowia to szczególnie ważny obszar unijnego finansowania na Mazowszu. Fundusze z programu regionalnego przeznaczone zostaną zarówno na specjalistyczny sprzęt medyczny do leczenia chorób kardiologicznych, onkologicznych, układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowych, ale też realizację programów zdrowotnych.

 

Unijne wsparcie zainwestowane zostanie w programy zdrowotne dotyczące zaburzeń słuchu, wzroku, chorób kręgosłupa, otyłości, profilaktyki cukrzycy, a także  m.in. diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym  porażeniem dziecięcym. Będą to niezwykle ważne projekty skierowane zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców województwa – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

 

W ramach rozstrzygniętego w tym tygodniu konkursu dotyczącego programów profilaktyki cukrzycy dofinansowanie z programu regionalnego  uzyskało 15 projektów. Pula środków na ich realizację to 13,7 mln zł. Działania obejmą osoby powyżej 60 roku życia dotychczas niediagnozowane w kierunku cukrzycy.

Coraz więcej osób doświadcza problemów związanych z cukrzycą, z czego często nie zdają sobie nawet sprawy. Z wyłonionych do dofinansowania projektów skorzysta ponad 97 tys. mieszkańców województwa. Postawiliśmy na kompleksowe wsparcie, dlatego każdy z nich uwzględnia zarówno szerokie działania edukacyjno-informacyjne, jak i konsultacje diabetologiczne oraz przeszkolenie kadr – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie zaplanował działania skierowane do 52 tys. mieszkańców województwa. Zainwestuje ponad 6,2 mln zł z programu regionalnego w organizację konsultacji diabetologicznych, a także wykładów dotyczących zdrowej diety i aktywności fizycznej. W tym celu konieczne będzie przeszkolenie lekarzy i pielęgniarek z placówek podstawowej opieki zdrowotnej działających na terenie województwa. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo – Włochy przeznaczy natomiast 197,2 tys. zł. na prowadzenie badań przesiewowych w kierunku wykrywania cukrzycy oraz działania edukacyjne. Z efektów 15 dofinansowanych projektów skorzystają mieszkańcy wielu powiatów i gmin, m.in. powiatu legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wołomińskiego, warszawskiego-zachodniego, a także gmin Jedlnia-Letnisko, Zakrzew, Jedlińsk, czy też Wierzbica.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów w ramach Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

 

Jakie są możliwości finansowania projektów z zakresu ochrony zdrowia?

Do początku października placówki medyczne oraz samorządy mogą ubiegać się o fundusze na zakup sprzętu medycznego wykorzystywanego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Pod koniec lipca rozpocznie się natomiast konkurs dotyczący diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń funkcji chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wnioski będzie można składać do 24 sierpnia. Szczegółowe informacje o naborach z Działania 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia oraz Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych