Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Konsultacje diabetologiczne, a także informowanie o objawach i sposobach przeciwdziałania cukrzycy zakładają kolejne działania dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Zgodnie z wynikami rozstrzygniętego w tym tygodniu konkursu w realizację 15 projektów z tego zakresu zainwestowane zostanie 13,7 mln zł. Pierwsze rozpoczną się już jesienią. 

Inwestycje w ochronę zdrowia to szczególnie ważny obszar unijnego finansowania na Mazowszu. Fundusze z programu regionalnego przeznaczone zostaną zarówno na specjalistyczny sprzęt medyczny do leczenia chorób kardiologicznych, onkologicznych, układu kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowych, ale też realizację programów zdrowotnych.

 

Unijne wsparcie zainwestowane zostanie w programy zdrowotne dotyczące zaburzeń słuchu, wzroku, chorób kręgosłupa, otyłości, profilaktyki cukrzycy, a także  m.in. diagnostyki i rehabilitacji dzieci z mózgowym  porażeniem dziecięcym. Będą to niezwykle ważne projekty skierowane zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców województwa – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

 

W ramach rozstrzygniętego w tym tygodniu konkursu dotyczącego programów profilaktyki cukrzycy dofinansowanie z programu regionalnego  uzyskało 15 projektów. Pula środków na ich realizację to 13,7 mln zł. Działania obejmą osoby powyżej 60 roku życia dotychczas niediagnozowane w kierunku cukrzycy.

Coraz więcej osób doświadcza problemów związanych z cukrzycą, z czego często nie zdają sobie nawet sprawy. Z wyłonionych do dofinansowania projektów skorzysta ponad 97 tys. mieszkańców województwa. Postawiliśmy na kompleksowe wsparcie, dlatego każdy z nich uwzględnia zarówno szerokie działania edukacyjno-informacyjne, jak i konsultacje diabetologiczne oraz przeszkolenie kadr – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

 

Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie zaplanował działania skierowane do 52 tys. mieszkańców województwa. Zainwestuje ponad 6,2 mln zł z programu regionalnego w organizację konsultacji diabetologicznych, a także wykładów dotyczących zdrowej diety i aktywności fizycznej. W tym celu konieczne będzie przeszkolenie lekarzy i pielęgniarek z placówek podstawowej opieki zdrowotnej działających na terenie województwa. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo – Włochy przeznaczy natomiast 197,2 tys. zł. na prowadzenie badań przesiewowych w kierunku wykrywania cukrzycy oraz działania edukacyjne. Z efektów 15 dofinansowanych projektów skorzystają mieszkańcy wielu powiatów i gmin, m.in. powiatu legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wołomińskiego, warszawskiego-zachodniego, a także gmin Jedlnia-Letnisko, Zakrzew, Jedlińsk, czy też Wierzbica.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów w ramach Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

 

Jakie są możliwości finansowania projektów z zakresu ochrony zdrowia?

Do początku października placówki medyczne oraz samorządy mogą ubiegać się o fundusze na zakup sprzętu medycznego wykorzystywanego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Pod koniec lipca rozpocznie się natomiast konkurs dotyczący diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń funkcji chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wnioski będzie można składać do 24 sierpnia. Szczegółowe informacje o naborach z Działania 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia oraz Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś