Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opis projektu

Co piąty uczeń ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Mogą one powodować trudności w adaptacji do środowiska szkolnego. 60% rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu.

Do „Programu badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych w województwie mazowieckim” przystąpiło 945 szkół podstawowych ze wszystkich powiatów województwa mazowieckiego (z wyłączeniem m.st. Warszawy, które objęte jest innym programem). Docelowo planowane jest przebadanie ponad 28 tys. dzieci. Do kwietnia 2018 roku objęte Programem zostało już ponad 16 tys.

Było to bardzo poważne przedsięwzięcie logistyczne. W pierwszej kolejności organizowane były spotkania informacyjne w szkołach, podczas których otrzymano zgody rodziców. Badania (bezinwazyjne i bezbolesne) prowadzone były w trakcie zajęć – w tym celu opracowano odpowiednie narzędzia i metody, które gwarantowały pełną wiarygodność uzyskanych wyników. Czasami trzeba było przeprowadzić dodatkowe analizy w studiu telemedycznym. Pisemne informacje o wynikach – generowane w systemie – zostały przekazywane rodzicom lub opiekunom wszystkich zbadanych dzieci wraz z zaleceniami dalszego postępowania. Opracowanie i dystrybucja wyników trwała ok. 8 tygodni.

Więcej informacji o projekcie w biuletynie „Fundusze Europejskie na Mazowszu” nr 1/2018

Informacje szczegółowe o projekcie

Beneficjent:

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Projekt:

„Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych w województwie mazowieckim” jest realizowany w ramach 41 mniejszych projektów.

Poddziałanie:

9.2.2  Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych

Fundusz:

Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu:

5,8 mln zł

Wkład UE:

5,39 mln zł

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś