Nasze serwisy
Opis projektu
Co piąty uczeń ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Mogą one powodować trudności w adaptacji do środowiska szkolnego. 60% rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu.
Do „Programu badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych w województwie mazowieckim” przystąpiło 945 szkół podstawowych ze wszystkich powiatów województwa mazowieckiego (z wyłączeniem m.st. Warszawy, które objęte jest innym programem). Docelowo planowane jest przebadanie ponad 28 tys. dzieci. Do kwietnia 2018 roku objęte Programem zostało już ponad 16 tys.
Było to bardzo poważne przedsięwzięcie logistyczne. W pierwszej kolejności organizowane były spotkania informacyjne w szkołach, podczas których otrzymano zgody rodziców. Badania (bezinwazyjne i bezbolesne) prowadzone były w trakcie zajęć – w tym celu opracowano odpowiednie narzędzia i metody, które gwarantowały pełną wiarygodność uzyskanych wyników. Czasami trzeba było przeprowadzić dodatkowe analizy w studiu telemedycznym. Pisemne informacje o wynikach – generowane w systemie – zostały przekazywane rodzicom lub opiekunom wszystkich zbadanych dzieci wraz z zaleceniami dalszego postępowania. Opracowanie i dystrybucja wyników trwała ok. 8 tygodni.
Więcej informacji o projekcie w biuletynie „Fundusze Europejskie na Mazowszu” nr 1/2018
Informacje szczegółowe o projekcie
Beneficjent:
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
Projekt:
„Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych w województwie mazowieckim” jest realizowany w ramach 41 mniejszych projektów.
Poddziałanie:
9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych
Fundusz:
Europejski Fundusz Społeczny
Całkowita wartość projektu:
5,8 mln zł
Wkład UE:
5,39 mln zł