Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Cukrzyca to niebezpieczna, przewlekła choroba. W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób i bardzo często nie są świadomi, że cukrzyca rozwija się w ich organizmie. Aby zapobiegać cukrzycy, a także skutecznie ją leczyć, Unia Europejska przeznacza miliony euro. Na Mazowszu fundusze europejskie pomagają w realizacji projektów zdrowotnych w zakresie wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy. Dzisiaj 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, którego celem jest podniesienie świadomości ludzi na temat tej choroby.

 

Grafika przedstawia napis: Profilaktyka cukrzycy na Mazowszu dzięki Funduszom Europejskim. Unia Europejska pomaga w badaniach i leczeniu chorób! W tle widać osobę pobierającą sobie krew do badania w kierunku cukrzycy.

 

Fundusze europejskie kontra cukrzyca

Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną. Aby skutecznie ją leczyć, trzeba najpierw chorobę zdiagnozować. Dofinansowanie z UE pomaga w realizacji projektów, dzięki którym mieszkańcy Mazowsza, zwłaszcza ci po 60. roku życia, poddawani są badaniom profilaktycznym w zakresie wykrywania cukrzycy.

Wspólnym celem jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego osoby biorące udział w projektach są zaopiekowani w kompleksowy sposób. Ośrodki zdrowia, w których realizowane są projekty przygotowują  najpierw informacje o chorobie, jej objawach i konsekwencjach nieleczenia cukrzycy. Później, osoby, u których nie diagnozowano cukrzycy, zlecane mają badania oraz konsultacje lekarskie. Zakres badań obejmuje m.in. oznaczenie glikemii przygodnej, pomiar wskaźnika BMI i pomiar ciśnienia tętniczego oraz ocenę ewentualnych wykrytych powikłań cukrzycy. Pacjenci korzystają również z działań edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia, szczególnie diety i aktywności fizycznej. Ze wsparcia korzystają również lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Poprzez udział w szkoleniach z profilaktyki, rozpoznawania i leczenia cukrzycy, zdobywają potrzebną wiedzę.

 

Kto skorzystał?

Mapa pomocy obejmuje niemal całe Mazowsze. Projekty realizowane były m.in. w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, w  Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy, z badań przesiewowych skorzystali także mieszkańcy wielu powiatów i gmin, m.in. powiatu legionowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wołomińskiego, warszawskiego-zachodniego, a także gmin Jedlnia-Letnisko, Zakrzew, Jedlińsk, czy też Wierzbica.

Wsparcie trafiło też do Radomia, a także powiatów: białobrzeskiego, ciechanowskiego, garwolińskiego, grodziskiego, grójeckiego, kozienickiego, makowskiego, mińskiego, mławskiego, nowodworskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, przysuskiego, pułtuskiego, radomskiego, siedleckiego, sochaczewskiego, sokołowskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego czy żyrardowskiego.

 

Zmiany w ochronie zdrowia

Fundusze Europejskie już 18 rok wspierają sektor ochrony zdrowia w Polsce i na Mazowszu. Dzięki temu szpitale stały się placówkami nowoczesnymi, wyposażonymi w najlepszą aparaturę medyczną. Poprawiła się także dostępność oraz poziom leczenia pacjentów. Powstały specjalistyczne oddziały np. kardiologiczne, onkologiczne, rehabilitacyjne. Wdrożone zostały e-usługi, które skracają kolejki do lekarzy. Trzeba jednak podkreślić, że większość inwestycji nie zostałaby zrealizowana, gdyby nie fundusze europejskie.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś