Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Minął już czas największego nasilenia zachorowań na COVID-19. Wiele osób boryka się jednak z powikłaniami zdrowotnymi po przebytym zakażeniu oraz skutkami ograniczonego dostępu do diagnostyki medycznej. Dlatego dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej, samorząd Mazowsza kontynuuje realizację największego w historii projektu doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego w specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców. Pomoże w tym decyzja o uruchomieniu prawie 100 mln zł dodatkowych środków, w tym 78 mln zł z funduszy europejskich. W efekcie, wartość projektu wspierającego sektor ochrony zdrowia przekroczy 578 mln zł,  w tym aż 493,4 mln zł z UE.

 

Na grafice znajduje się hasło: Prawie pół miliarda złotych z Unii Europejskiej na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Mazowsza #Koronawirus. Obok zdjęcie karetki pogotowia.

 

Unia Europejska od lat wspiera rozwój opieki medycznej na Mazowszu. Nie inaczej było w obliczu ogromnych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa. Do tej pory dzięki ponad 414 mln zł dofinansowania do mazowieckich szpitali i stacji pogotowia ratunkowego trafił specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia pacjentów, a także środki ochrony osobistej. Z pomocy w ramach programu regionalnego skorzystało aż 75 placówek z całego regionu. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik:

Wartość realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu covidowego zwiększy się o blisko 100 mln zł. – Unia europejska dołoży ok. 78,5 mln zł, a 18,9 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa. Te środki zostaną przeznaczone na zakup aparatury medycznej, dzięki czemu jeszcze większa liczba pacjentów chorujących na COVID-19 lub borykających się z powikłaniami po przebytym zakażeniu otrzyma specjalistyczną pomoc.

W ramach realizowanego przez Samorząd Mazowsza projektu szpitale otrzymały  nowoczesne urządzenia i aparaturę medyczną, m.in.: respiratory, kardiomonitory, aparaty RTG, aparaty do tlenoterapii, tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, aparaty USG, defibrylatory, pompy infuzyjne czy łóżka do intensywnej terapii. Dzięki dofinansowaniu możliwe było przeprowadzenie niezbędnych prac remontowane na oddziałach i w pracowniach diagnostycznych. Zespoły ratownictwa medycznego otrzymały z kolei nowoczesne pojazdy do przewozu pacjentów, w tym również specjalistyczne karetki bariatryczne do ratowania życia osób z otyłością. Placówki zostały również wyposażone w środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu dbającego o zdrowie mieszkańców.

 

O projekcie covidowym

Samorząd Mazowsza realizuje projekt pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Całkowita wartość projektu wynosi 578 172 121 zł, z czego 493 442 397 zł to środki europejskie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś