Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rynek pracy ulega ciągłym zmianom, dlatego chęć zdobywania nowych umiejętności jest podstawą sukcesu w życiu zawodowym. Pomoże w tym ponad 19,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Fundusze zainwestowane zostaną w realizację 23 projektów zwiększających szanse osób dorosłych na znalezienie zatrudnienia oraz rozwój zawodowy.

Czasy wykonywania tej samej pracy przez całe życie odeszły w zapomnienie. Zmianom ulegają wymagania pracodawców, ale też samych kandydatów. Znalezienie zatrudnienia lub uzyskanie awansu często wiąże się z koniecznością zdobycia nowych umiejętności i kwalifikacji. Dlatego ponad 50 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wesprze obszar kształcenia i doskonalenia zawodowego dorosłych. Zgodnie z wynikami rozstrzygniętego właśnie konkursu 19,3 mln zł zainwestowane zostanie w realizację 23 projektów mających na celu zwiększenie szans tych osób na rynku pracy. Oprócz funduszy unijnych, wsparcie będzie stanowiło 2,3 mln zł ze środków budżetu państwa. To w sumie daje 21,7 mln zł dofinansowania.

Wyniki konkursu pokazują, że w rozwój rynku pracy mogą i powinni angażować się różni aktorzy – samorządy, pracodawcy, instytucje edukacyjne czy organizacje pozarządowe. W efekcie realizacji 23 projektów w różnych formach edukacji weźmie udział ponad 4,9 tys. osób, a spośród nich 4,1 tys. zdobędzie kwalifikacje zawodowe – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Ponad 2,5 mln zł unijnego dofinansowania zainwestowane zostanie w rozwój policyjnych kadr w ramach projektu Agencji Rozwoju Mazowsza. Fundusze pozwolą na udział 1130 policjantów i pracowników policji w kursach z zakresu m.in. prawa jazdy kategorii C+E, C i D, korzystania z dronów, języka migowego czy ratownictwa. Działania firmy szkoleniowej J&P Moritz Consulting Group zasili 1,5 mln zł z programu regionalnego, które przeznaczone zostanie na organizację kursów kwalifikacyjnych w zawodzie operatora obrabiarek CNC, spawacza, fizjoterapeuty i wizażysty. Z kursów skorzysta ponad 330 osób. W gronie projektów z najwyższym dofinansowaniem z RPO WM znalazła się również inicjatywa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Ponad 1,5 mln zł pozwoli na udział 200 osób w kursach uprawniających do wykonywania zawodu technika eksploatacji portów i terminali lotniczych, operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz technika elektroniki i informatyki medycznej. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie podejmie się natomiast organizacji kształcenia w zakresie obróbki metali, obsługi urządzeń transportowych, elektroenergetyki, fryzjerstwa, kosmetyki, gastronomii i florystyki. Unijne dofinansowanie projektu z którego skorzysta ponad 460 osób wyniesie 1,5 mln zł.

Rozwój rynku pracy wymaga również działań samorządów. Dlatego Powiat Wyszkowski zainwestuje ponad 900 tys. zł z programu regionalnego w kursy z zakresu spawania, kierowania wózkami jezdniowymi i prawa jazdy. Kształcenie dotyczyć będzie również barmaństwa, baristyki, kelnerstwa, jak i świadczenia usług opiekuńczych osobom starszym i niesamodzielnym. Skorzysta z nich 209 osób. Powiat Ciechanowski przeznaczy natomiast ponad 670 tys. zł na organizację kursów z zakresu m.in. podstaw rachunkowości, organizacji żywienia i usług gastronomicznych, prawa jazdy kategorii C, C+E, operatora koparki oraz kursy spawania. Wsparciem objętych zostanie 102 mieszkańców powiatu. Fundusze unijne wesprą również działania biznesu. Firma Robert Bosch zrealizuje projekt mający na celu wzmocnienie pozycji zawodowej 200 osób z branży motoryzacyjnej. Ponad 437 tys. zł przeznaczone zostanie na organizację kursów dotyczących diagnozowania i naprawy samochodów osobowych dla osób pracujących lub planujących rozpoczęcie pracy w serwisach samochodowych, a także szkolenia z zakresu budowy silników dla osób zajmujących się obsługą klienta. Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą dofinansowanych projektów na www.funduszedlamazowsza.eu.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś