Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mniej spalin, bezpieczny dojazd do pracy, urzędów, czy punktów handlowo-usługowych, ale też promocja aktywnego trybu życia. Tak w skrócie można określić korzyści z budowy prawie 40 km ścieżek rowerowych w Płocku, Ciechanowie, Pułtusku i Ostrowi Mazowieckiej. Unijne dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 wyniesie ponad 41 mln zł. Z nowych tras rowerzyści skorzystają już w drugiej połowie 2018 r. 

Inwestycje w niskoemisyjny transport miejski sprawiają, że miasta stają się przyjazne zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców. Są to autobusy zasilane paliwem alternatywnym, czyli na przykład elektryczne lub hybrydowe, parkingi „Parkuj i Jedź”, kolejne kilometry tras rowerowych, ale też rozwiązania sprzyjające zarządzaniu ruchem drogowym i oszczędności energetycznej. Pomoże w tym ponad 700 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Właśnie rozstrzygnięto kolejny konkurs dotyczący budowy ścieżek rowerowych, tym razem skierowany do samorządów z subregionów.

Każdy mieszkaniec może włączyć się w dbanie o czyste powietrze w swoim mieście na przykład wybierając rower zamiast samochodu, aby dotrzeć do pracy lub szkoły. Dlatego ważne jest, aby samorządy stwarzały ku temu odpowiednie warunki. Dzięki ponad 41 mln zł unijnego dofinansowania powstanie prawie 40 km ścieżek rowerowych, z których skorzystają mieszkańcy Płocka, Pułtuska, Ciechanowa i Ostrowi Mazowieckiej. W ubiegłym roku rozstrzygnęliśmy konkurs skierowany do Warszawy i okolicznych gmin, gdzie powstanie przeszło 300 km tras – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dzięki 11,4 mln zł w Płocku wybudowane zostanie 13 km ścieżek rowerowych wraz z niezbędnym zapleczem, takim jak m.in. parkingi i stojaki dla rowerów. Wprowadzenie stref wolniejszego ruchu „tempo 30” dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów. W Ciechanowie natomiast powstanie ścieżka rowerowa licząca ponad 3 km, która ułatwi dotarcie do dzielnicy przemysłowej. Powstaną parkingi i punkty samoobsługi rowerowej. Dodatkowo zaplanowano budowę i przebudowę 3,8 km chodników, modernizację 2,1 km ulic, a także zmianę oświetlenia na energooszczędne. Unijne dofinansowanie inwestycji wyniesie 6,9 mln zł. Ścieżki powstaną również w Ostrowi Mazowieckiej, co ułatwi dotarcie do osiedli mieszkaniowych, urzędów, czy obiektów sportowo-rekreacyjnych. W sumie zaplanowano budowę aż 17 km tras, w których koncepcję zaangażowało się stowarzyszenie rowerowe Zakręcona Ostrów. Wsparcie wyniesie 15,8 mln zł. W Pułtusku powstaną ciągi pieszo-rowerowe o długości 5,2 km. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji m.in. wiaty i stojaki rowerowe oraz punkty samoobsługi serwisowej. W planach jest także zmiana oświetlenia na energooszczędne. Inwestycję zasili 6,7 mln zł z programu regionalnego.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś