Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Po środki unijne na informatyzację sięgają kolejne stołeczne szpitale. Już niebawem dzięki wsparciu z UE w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie i Instytucie Kardiologii w Aninie wprowadzone zostaną liczne udogodnienia dla pacjentów i personelu medycznego. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty te otrzymają łącznie prawie 10 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy na dofinansowanie tych projektów podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz beneficjenci.

Informatyzacja to przyszłość służby zdrowia. Wszystkie nowoczesne rozwiązania wprowadzane w ramach e-usług są bardzo ważne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i personelu szpitala. Dzięki nim możemy zdalnie, bez wychodzenia z domu zapisać się na wizytę do lekarza, a placówki służby zdrowia mogą ograniczyć prowadzenie tradycyjnej dokumentacji medycznej – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Elektroniczne usługi medyczne w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Dzięki środkom unijnym w Instytucie Matki i Dziecka już w połowie 2018 r. wdrożony zostanie system teleinformatyczny obejmujący zarządzanie dokumentacją medyczną i świadczenie usług on-line. Powstanie Elektroniczna Dokumentacja Medyczna i Elektroniczny Obieg Dokumentów. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Samodzielnym Zespołem Publicznych ZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Samodzielnym Publicznym ZOZ w Kołbieli, Samodzielnym Publicznym ZOZ w Celestynowie i Samodzielnym Zespołem Publicznych ZOZ w Wieliszewie. Partnerzy będą mogli korzystać z elektronicznych kartotek pacjentów, wystawiać e-skierowania w zakresie badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a także prowadzić e-konsultacje medyczne ze specjalistami z instytutu.

Chcemy ułatwić naszym pacjentom i jednostkom z nami współpracującym dostęp do instytutu. Stąd pomysł na realizację tego projektu. Dzięki niemu wiele spraw będzie można załatwić drogą elektroniczną, bez konieczności przyjeżdżania do naszej placówki czy też przesyłania papierowej wersji dokumentacji – podkreślił Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

W ramach projektu udostępnionych zostanie osiem e-usług. Pacjent drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu, będzie mógł zarejestrować się na wizytę, odebrać wyniki czy też sprawdzić swoją dokumentację medyczną. Stworzony portal internetowy zwiększy dostęp do informacji o instytucie i pracownikach. Pacjenci dowiedzą się też o świadczonych usługach, wolnych terminach wizyt lekarskich i czasie oczekiwania na badania. Zintegrowany system leczenia usprawni pracę instytutu, obsługę pacjentów i proces wymiany informacji oraz wiedzy między lekarzami.

Tytuł projektu:

Informatyzacja Instytutu Matki i Dziecka w celu wprowadzenia elektronicznego systemu zarządzania dokumentacją medyczną oraz świadczenia usług on-line

Beneficjent:

Instytut Matki i Dziecka

Całkowita wartość projektu:

7 673 847,00 zł

Kwota dofinansowania:

6 139 077,59 zł

Działanie:

2.1.1 E -usługi dla Mazowsza

E-usługi w Instytucie Kardiologii w Aninie

W drugiej połowie 2017 r. w Instytucie Kardiologii w Aninie dzięki środkom unijnym uruchomione zostaną e-usługi na platformie pacjenta i na platformie ePUAP. Powstanie Elektroniczny Obieg Dokumentów, w ramach którego zarchiwizowana zostanie tradycyjna dokumentacja. Strona internetowa i BIP zostaną zaktualizowane i dostosowane do potrzeb pacjentów, którzy przez ePUAP będą mogli złożyć wniosek, skargę, oświadczenia czy komunikować się z instytutem. Dzięki platformie zarówno pacjenci, jak i pracownicy otrzymają łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej, administracyjnej, a także do oferowanych szkoleń i konferencji.

Instytut Kardiologii jest jednym z pierwszych szpitali publicznych w kraju, który jest niemal w całości zinformatyzowany jeśli o dokumentację pacjenta. Teraz przyszła kolej na wprowadzenie e-usług dla pacjentów – powiedział Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie.

W ramach projektu planowane jest wprowadzenie sześciu e-usług: platforma pacjenta, e-rejestracja, e-konferencja, e-learning, e-korespondencja, e-dokumentacja. Pacjent będzie mógł samodzielnie zarejestrować się na wizytę, zmienić jej termin lub ją odwołać. Automatyczna obsługa kolejki usprawni pracę rejestracji w przychodni. Udostępnione zostaną interaktywne szkolenia dla pacjentów w systemie e-learningowym np. dotyczące chorób układu krążenia. Nowoczesne usługi zastąpią tradycyjne formy kontaktu z pacjentem, a mieszkańcy województwa będą mieli łatwiejszy dostęp do oferowanych usług. Realizacja projektu zapewni poprawę warunków i przyspieszy wykonywanie świadczonych usług.

Tytuł projektu:

Rozwój systemu e-usług w Instytucie Kardiologii w Warszawie

Beneficjent:

INSTYTUT KARDIOLOGII IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO

Całkowita wartość projektu:

4 763 400,00 zł

Kwota dofinansowania:

3 796 628,80 zł

Działanie:

2.1.1 E-usługi dla Mazowsza

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś