Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Nie cyrkowe sztuczki, a wielki wysiłek organizacyjny i finansowy sprawił, że Julinek – nieoficjalna stolica światowego cyrku – wrócił do dawnej świetności. A nawet więcej! Oferuje bowiem wiele różnorodnych atrakcji dla turystów: park linowy, minigolf, wystawy, przedstawienia czy atrakcje sportowe. Wszystko oczywiście w nawiązaniu do cyrku. Ta spektakularna metamorfoza była możliwa dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Oczywiście zachowanie kulturowego dziedzictwa sztuki cyrkowej było priorytetem. Bo drugiego takiego miejsca – z taką tradycją i unikatową architekturą – nie ma w Polsce. Stowarzyszenie Menedżerów pozyskało wsparcie – łącznie około 4,5 mln zł – w ramach RPO WM. W latach 2007-2013 dokonano adaptacji budynków szkoły cyrkowej i stworzono centrum rekreacyjne oraz Muzeum Sztuki Cyrkowej, a w obecnej perspektywie przeprowadzono termomodernizację budynków Dużej Areny i Sali Gimnastycznej oraz zmodernizowano budynek Dużej Areny.

Duża Arena została wyposażona w najnowocześniejszy system nagłaśniający i oświetleniowy oraz system projekcji wideo. Arena Centralna posiada ekran projekcyjny, projektor multimedialny z obiektywem, 30 monitorów typu LED, cztery wyciągarki elektryczne, oddzielną reżyserkę i mobilną widownię. Pomieszczenia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po remoncie budynek wciąż przypomina o swojej historii, mimo że dzisiejszy cyrk się zmienił.

Wszystkie obiekty cyrkowe po modernizacji poszerzyły swoją funkcjonalność. Oprócz Sali Gimnastycznej jest tu teraz także hotel i restauracja.

O tradycji w cyrkowym duchu przypomina wyjątkowa w skali kraju wystawa. W budynku Małej Areny znajdziemy prawdziwe muzeum – z plakatami, zdjęciami i autentycznymi rekwizytami cyrkowymi, które pozwalają prześledzić historię polskiego cyrku od XIX w. do czasów współczesnych. Z kolei na Dużej Arenie goście mogą obejrzeć dokumenty filmowe – jeden długi, godzinny i osiem krótkich – przedstawiające poszczególne dyscypliny cyrkowe.

Więcej o projekcie w nr 1/2019 biuletynu „Fundusze Europejskie na Mazowszu”: https://www.funduszedlamazowsza.eu/wp-content/uploads/2019/08/fem-nr-1.pdf

Fot. Stowarzyszenie Menedżerów firm działających w zakresie rozrywki, komunikacji i kultury, ZPR Express Sp. z o.o.

Informacje szczegółowe o projekcie:

Beneficjent (beneficiary):

Stowarzyszenie Menedżerów firm działających w zakresie rozrywki, komunikacji i kultury

Projekt:

Rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów kultury (w tym sztuki cyrkowej) poprzez poprawę dostępności do zespołu budynków Dużej Areny w Julinku na cele związane z kulturą

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

5.3. Dziedzictwo kultury

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu: 7 329 027,52 zł

Wkład UE: 3 008 096,71 zł

Projekt:

Termomodernizacja zespołu budynków Dużej Areny oraz budynku hali sportowej na terenie dawnej bazy cyrkowej w Julinku w Gminie Leszno w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

4.2. Efektywność energetyczna

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu: 6 924 543,61 zł

Wkład UE: 1 215 935,18 zł

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych