Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej i Samorządu Mazowsza do mazowieckich szpitali i stacji pogotowia do tej pory trafiło już ponad milion sztuk środków ochrony i blisko 15 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Maski, gogle, rękawiczki, kombinezony czy płyny do dezynfekcji to obecnie najbardziej rozchwytywane na rynku produkty ochrony osobistej. W przyszłym tygodniu na Mazowsze dotrze kolejna dostawa z Chin.

 

 

– Zapotrzebowanie placówek zdrowotnych na tego typu środki jest ogromne i każda ilość jest na wagę złota. Mamy tego świadomość i monitorujemy sytuację na bieżąco. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko reagować na płynące do nas sygnały. Na bieżąco uzupełniamy braki i zapełniamy magazyny. W tej chwili liczbę wydanego sprzętu liczymy już w milionach, co bardzo nas cieszy i motywuje do dalszego działania – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Zakupy realizowane są nie tylko na rynku krajowym, ale też zagranicznym. Dzięki współpracy samorządu województwa mazowieckiego z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz (Medical Cargo LOT) środki ochrony osobistej udało się  sprowadzić także z Pekinu. Wszystkie te działania to efekt realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W sumie na ten cel Mazowsze przeznaczyło 150 mln zł z UE.

Dzięki temu do mazowieckich szpitali do tej pory dostarczono w sumie:

 

  • 803 tys. – masek ochronnych i chirurgicznych
  • 9, 5 tys. – przyłbic
  • 7 tys. – gogli
  • 220 tys. – rękawiczek
  • 322 – termometry bezdotykowe
  • 76 tys. – kombinezonów
  • 15 tys. litrów – płynu do dezynfekcji

 

– Warto podkreślić, że wspieramy także stacje pogotowia ratunkowego. W dobie koronawirusa szczególnie ważne jest bowiem wzmocnienie ich możliwości operacyjnych. Dlatego w ramach projektu zakupiliśmy i przekazaliśmy już pięć busów do transportu pacjentów, którzy nie wymagają asysty ratowników medycznych. Ponadto na przełomie czerwca i lipca do naszego pogotowia trafi pięć specjalistycznych karetek – dodaje Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Źródło: mazovia.pl

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych