Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy wyniki kolejnego konkursu z zakresu wsparcia mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym, zwłaszcza osób starszych, schorowanych czy osób z niepełnosprawnościami. Ponad 20 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 pozwoli na realizację 17 projektów.

 

 

Wykluczenie społeczne i ubóstwo dotyka często osób niesamodzielnych, starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi. Dlatego ze środków programu regionalnego możliwe jest dofinansowanie specjalistycznego wsparcia np. w ramach dziennych domów pomocy, klubów seniora czy usług asystenckich w miejscu zamieszkania. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o dofinansowaniu 17 projektów z tego zakresu. Konkurs zorganizowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Osoby niesamodzielne są szczególnie zagrożone wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Dlatego tak ważna jest zarówno specjalistyczna pomoc, jak i angażowanie w życie lokalnych społeczności. Ponad 20 mln zł pozwoli na objęcie wsparciem ponad 850 mieszkańców –  powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w MJWPU.

Jakie projekty dostaną dofinansowanie?

W Gminie Załuski powstaną Dzienne Domy Pomocy w Szczytnie i Kroczewie. Pomoże w tym 1,9 mln zł dofinansowania. Ostrów Mazowiecka przeznaczy 1,8 mln zł w usługi opiekuńcze, poradnictwo psychologiczne i rehabilitację niesamodzielnych mieszkańców. W planach ma również wprowadzenie teleopieki, która ułatwi monitorowanie ich stanu zdrowia. Gmina Szelków zainwestuje fundusze w zwiększenie dostępności usług opiekuńczych i asystenckich. Będą to działania w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych, jak i klubach seniora. Gmina planuje także utworzenie wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego. Na ten cel pozyskała 1,6 mln zł. Środki trafią również do Gminy Wołomin. Osoby starsze i niesamodzielne otrzymają możliwość skorzystania z usług asystentów, fizjoterapeutów, psychiatrów, ale też z zajęć usprawniających i zabiegów kosmetycznych. Powstanie Klub Seniora oraz wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego. Dofinansowanie wyniesie 1,4 mln zł. W Radomiu dzięki wsparciu w wysokości ponad miliona złotych utworzony zostanie Dzienny Dom Pomocy. Gmina Ciechanów zainwestuje 861 tys. zł w działania skierowane do mieszkańców terenów wiejskich. Fundusze pozwolą na prowadzenie wsparcia w ramach „Klubu Seniora +” w Gumowie. Z pomocy skorzystają osoby niesamodzielne, a także ich bliscy. Projekty zrealizują również m.in. Miasto Żyrardów, Gmina Miejska Legionowo, Gmina Brok, Gmina Nowa Sucha, Gmina Odrzywół, czy Spółdzielnia Socjalna „Samodzielność Praca Aktywność” z Ostrołęki. Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową projektów dofinansowanych w konkursie z Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałanie 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych