Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Atrakcyjna oferta dla mieszkańców i turystów. Tak w skrócie można określić cel kolejnych inwestycji obszarze kultury dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. To aż 31 projektów, których realizację wesprze ponad 80 mln zł. Efekty prac poznamy już w 2018 r.  

Czy wycieczka do muzeum lub zabytkowego pałacu to tylko oglądanie eksponatów? Może tak być, ale nie musi. Dlatego warto inwestować w tworzenie ciekawej oferty kulturalnej, pozwalającej na poznawanie zasobów w sposób odpowiadający preferencjom zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. I co istotne, sprzyjającej aktywizacji społeczności lokalnej, na przykład w ramach klubów dyskusyjnych, interaktywnych warsztatów, czy wydarzeń kulturalnych. Właśnie w tym pomogą fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W styczniu poznaliśmy pierwsze projekty z unijnym dofinansowaniem w obszarze kultury. W tym tygodniu decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dofinansowanie w wysokości 80,5 mln zł objęło kolejne 31 propozycji. To w sumie daje 144,8 mln zł na 53 inwestycje dotyczące ochrony zabytków i zwiększania dostępności do zasobów kultury. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego poznawania dorobku regionu – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

45,1 mln zł na zwiększanie dostępności do zasobów kultury

Kolejne inwestycje w zwiększanie dostępności do zasobów kultury zasili 45,1 mln zł. Wśród 19 projektów objętych unijnym dofinansowaniem nie zabraknie wielu inicjatyw wzbogacających kulturalną mapę Warszawy. Fundusze umożliwią modernizację Muzeum Woli mieszczącego się w pałacyku przy ul. Srebrnej. Odnowie ulegnie zabytkowy budynek Mazowieckiego Instytutu Kultury, co pozwoli na wzbogacenie oferty dla mieszkańców. W Muzeum X Pawilony Cytadeli Warszawskiej powstaną m.in. pracownie naukowo-merytoryczne, nowa ekspozycja stała poświęcona więźniom, a także szlak historyczny. Na terenie byłej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” na Pradze Północ utworzone zostanie Muzeum Polskiej Wódki. Fundusze unijne wspomogą także rozwój filmowej stolicy. Na zielonym Żoliborzu Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy Laterna Magica stworzy laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej i Nowych Technik Filmowych, gdzie możliwe będzie poznawanie historii, sztuki czy nauk ścisłych w innowacyjny sposób.

To oczywiście nie wszystko. O nowe funkcje kulturalne i edukacyjne wzbogaci się Kasyno Oficerskie w Twierdzy Modlin. Budynek dworca w Teresinie stanie się miejscem działalności klubu dyskusyjnego, spotkań seniorów, warsztatów plastycznych czy filmowych. W czym jeszcze pomogą fundusze unijne? Na przykład modernizacji zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, jak i rozwoju oferty kulturalno-edukacyjnej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Budynek dawnego kina w Przasnyszu stanie się siedzibą Biblioteki Miejskiej, a dla potrzeb rozwoju oferty Muzeum Historycznego w tym samym mieście zakupione zostanie niezbędne wyposażenie. Zmiany szykują się również w ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”. Prace modernizacyjne obejmą m.in. salę baletową, pracownię rozwijania umiejętności manualnych, studio nagrań i utworzenie sali widowiskowej. W kompleksie edukacyjno-sportowym w gminie Stare Babice powstanie ośrodek kultury połączony z biblioteką. Fundusze z RPO WM zainwestowane zostaną w rozwój Gminnego Ośrodka Kultury w Pomiechówku i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Wzmocnienie mazowieckiej oferty zakłada odnowę XVII wiecznego zespołu poklasztornego oo. Reformatorów w Solcu nad Wisłą, adaptację części budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Radzymin na cele kulturalno-edukacyjne, czy utworzenie świetlicy wiejskiej w Izdebnie Kościelnym (gmina Grodzisk Mazowiecki). Fundusze unijne pozwolą także na wyposażenie Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku oraz adaptację budynku użyteczności publicznej na potrzeby Społecznego Muzeum Konstantego Laszczki w gminie Dobre.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową 30 dofinansowanych projektów

35,3 mln zł na odnowę zabytków

W sumie ponad 35,3 mln zł zainwestowane zostanie w kolejne 12 projektów mających na celu odnowę historycznych zabytków i ich otoczenia. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania dorobku Mazowsza. Renowacji poddane zostaną oficyna, wieża i fontanna w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach. Uniwersytet Warszawski zainwestuje unijne dofinansowanie w odnowę budynków Ogrodu Botanicznego zlokalizowanego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie i utworzenie tam Centrum Edukacyjno-Kulturalnego. W Płocku natomiast dla potrzeb Muzeum Mazowieckiego przystosowany zostanie zabytkowy budynek przy ul. Kolegialnej 6 oraz przebudowane przynależne oficyny. Dom Ludowy w Konstancinie-Jeziorna odzyska swój dawny blask. Co więcej, powstanie tam Muzeum Wycinanki Polskiej. Duże inwestycje planowane są w gminie Pułtusk. Co dokładnie? Odnowa Rynku Pułtuskiego, remont podziemnych lochów i amfiteatru na Wzgórzu Abrahama, a także digitalizacja zbiorów Muzeum Regionalnego.

W gronie dofinansowanych w tym tygodniu projektów znalazły się także odnowa ochronki w Żyrardowie, zespołu pałacowo-parkowego w Korczewie nad Bugiem, jak i zabytkowego domu na warszawskiej Sadybie (ul. Iwonicka 40) i utworzenie tam lokalnego centrum kultury. Unijne fundusze pomogą w modernizacji tzw. Domu Administratora znajdującego się w radzymińskim parku założonym przez księżną Eleonorę Czartoryską. Zasilą też odnowę zabytkowych obiektów leśnej architektury na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. RPO WM to  również inwestycje w zabytki sakralne. W diecezji radomskiej wyremontowany zostanie kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, dawna kancelaria na cmentarzu rzymskokatolickim oraz klasztor Sióstr Benedyktynek. Odnowiony, a następnie udostępniony dla zwiedzających będzie zespół klasztorny ojców Kamedułów na warszawskich Bielanach.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową 23 dofinansowanych projektów

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś