Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Badania przesiewowe słuchu u pierwszoklasistów, a w razie potrzeby również leczenie wykrytych wad obejmie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu rozpoczął realizację aż 37 projektów dzięki 5,9 mln zł wsparcia. Z badań skorzysta ponad 65 tys. uczniów klas pierwszych mazowieckich szkół. Realizacja projektów rozpocznie się już w tym roku. 

Wczesna diagnostyka wad słuchu jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 zainwestowane zostaną w organizację badań przesiewowych uczniów klas pierwszych szkół podstawowych oraz leczenie zaburzeń słuchu. Oczywiście nie można zapomnieć o działaniach edukacyjnych na temat wczesnej diagnostyki oraz profilaktyki uszkodzeń słuchu, na przykład dotyczących właściwej higieny uszu. W tym celu konieczne będzie  przeszkolenie personelu medycznego, w czym również pomogą fundusze z programu regionalnego.

Cieszymy się, że rozpoczyna się realizacja 37 tak ważnych dla mieszkańców Mazowsza projektów. Z badań skorzysta ponad 65 tys. uczniów, a przeszło 67 tys. rodziców, opiekunów i pracowników szkół objętych zostanie działaniami edukacyjnymi – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Projekty  zrealizuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu powołany w 1996 roku przez Ministra Zdrowia. Jest to instytut badawczy oraz specjalistyczny szpital zapewniający kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami słuchu, mowy, równowagi i oddychania.

To dla nas szczególny rok. Minęło 25 lat od wszczepienia pierwszego w Polsce implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, a 15 lat od przeprowadzenia pierwszej na świecie operacji przywracającej słuch osobie z częściową głuchotą. Umiejętność komunikacji z otoczeniem jest kluczowa dla funkcjonowania w społeczeństwie, dlatego tak ważne są działania, które zrealizujemy na Mazowszu dzięki funduszom z programu regionalnego – powiedział prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński Dyrektor Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Wsparciem objęci zostaną uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych z Radomia, Płocka, Ostrołęki i Siedlec, a także powiatów ciechanowskiego, sochaczewskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, gostynińskiego, płockiego, sierpeckiego, makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego, wyszkowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego, łosickiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, garwolińskiego, mińskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, wołomińskiego, grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego i żyrardowskiego. Projekty uzyskały 5,9 mln zł dofinansowania w ramach Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

Jakie są możliwości finansowania projektów z zakresu ochrony zdrowia?

Do początku października placówki medyczne oraz samorządy mogą ubiegać się o fundusze na zakup sprzętu medycznego wykorzystywanego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Pod koniec lipca rozpocznie się natomiast konkurs dotyczący diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń funkcji chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wnioski będzie można składać do 24 sierpnia. Szczegółowe informacje o naborach z Działania 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia oraz Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś