Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zabytkowe budynki dawnego Browaru i Manufaktury wraz z parkiem miejskim im. Armii Krajowej w Węgrowie zostaną zrewitalizowane. Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego miasto otrzyma na ten cel ponad 6 mln zł wsparcia z RPO WM 2014-2020. Blisko 5 mln zł z tej puli to fundusze europejskie, a ponad 1 mln zł stanowią środki z budżetu państwa. Dziś umowę w tej sprawie podpisali członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz burmistrz Węgrowa Paweł Marchela i z-ca burmistrza – Halina Ulińska.

Odnowa dawnego Browaru i Manufaktury

Miasto Węgrów przeprowadzi prace remontowo-konserwatorskie wraz z termomodernizacją budynków Browaru i Manufaktury, zlokalizowanych na zapleczu budynku Klasztoru Reformatów. Obiekty zyskają nowy wygląd i funkcje. Przestrzeń będzie dostępna dla instytucji kulturalnych, organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych. Będzie to idealne miejsce do organizacji zajęć, warsztatów i wielu innych wydarzeń dla mieszkańców. Ponadto, w odrestaurowanych budynkach organizowane będą cykliczne jarmarki promujące regionalne produkty i tradycyjne potrawy. W przestrzeni powstaną również lokale handlowo-usługowe. Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rewitalizacja parku

Zmiany czekają też park im. Armii Krajowej. Ten 3,5-hektarowy teren zieleni, zajmujący część dawnego ogrodu klasztornego, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej odzyska swój dawny blask. W planach jest odnowa stawu, budowa fontanny oraz instalacja oświetlenia parku. Powstaną tam także boisko ze sztuczną nawierzchnią, skatepark, plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. W odnowionym parku znajdzie się również amfiteatr, w którym będą odbywać się imprezy plenerowe. Aby łatwiej i wygodniej dotrzeć do parku, miasto wyremontuje okoliczne ulice Kościuszki, Parkową i Kowalskiej. Dzięki rewitalizacji mieszkańcy Węgrowa i okolic zyskają atrakcyjną przestrzeń kulturalno-rekreacyjną sprzyjającą integracji społecznej i zachęcającą do aktywnego spędzania wolnego czasu. Powstaną również nowe miejsca pracy, co wpłynie pozytywnie na lokalny rynek.

Tytuł projektu: Zagospodarowanie dawnego browaru przyklasztornego do nowych funkcji usługowo – gastronomicznych wraz z zagospodarowaniem Parku im. Armii Krajowej na potrzeby różnych form aktywności

Beneficjent: Miasto Węgrów

Całkowita wartość projektu: 9 767 507,37 zł

Dofinansowania z Unii Europejskiej: 4 999 997,84 zł

Budżet państwa:1 018 193,18 zł

Działanie: 6.2 Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś