Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Już niebawem unijne wsparcie trafi do Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. To środki na doposażenie Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii w aparaturę niezbędną do dalszego prowadzenia badań naukowych. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 24,7 mln zł dofinansowania  w ramach RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i dyrektor ITME Zbigniew Matyjas.

 

– Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych powstał w 1979 roku, obecnie zatrudniamy około 230 osób. Pozyskujemy granty infrastrukturalne, realizujemy bardzo dużo projektów badawczych i nadal aplikujemy po nowe, licząc na dofinansowanie. Kluczowe obszary badań Instytutu to m.in. grafen epitaksjalny i grafen płatkowy – podkreślał dr hab. Zbigniew Matyjas dyrektor ITME

 

– Mazowsze jest regionem lepiej rozwiniętym, a sfera badawczo-rozwojowa będzie niezwykle istotna w okresie przyszłego finansowania z UE. Już teraz osiągnęliśmy 110% średniej unijnej. Co po roku 2020? 85% środków przeznaczonych będzie na obszar badawczo-rozwojowy, innowacyjny oraz na obszar niskoemisyjny. Na poziomie centralnym będą kontynuowane programy, np. Horyzont 2020, dlatego warto się przygotowywać – mówił Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego – Drugi etap wsparcia projektu grafenu to kontynuacja procesów, a Mazowsze jest liderem w Polsce w tej dziedzinie – podkreślał marszałek Struzik.

 

– To drugi projekt Instytutu, mamy zatem komplementarność z projektem z RPO WM 2007-2013. Obecna perspektywa finansowa jest inna, trudniejsza, nastawiona na partnerstwo i współpracę z biznesem. Zakupione sprzęty powinny być wykorzystywane komercyjnie, a grafen nie powinien być zamknięty tylko w sferze naukowej, czego Państwu serdecznie życzę – dodał Mariusz Frankowski dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych przeznaczy pozyskane środki na doposażenie Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii w aparaturę badawczo-naukową. Pozwoli to na dalsze prowadzenie badań i tworzenie kompleksowych instalacji badawczych, które umożliwią realizację całościowych przedsięwzięć naukowych w dziedzinach dotyczących m.in.: technologii materiałów (nowe materiały, materiały warstwowe, dwuwymiarowe, inteligentne, potencjalne możliwości otrzymywania, opracowania skalowalnych technologii wytwarzania), opracowania technologii wytwarzania grafenu i materiałów na bazie grafenu, identyfikacji nowych koncepcji struktur i przyrządów na bazie grafenu oraz struktur dwuwymiarowych (do zastosowania w technologiach biomedycznych, sensorach, optoelektronice, fotonice, przyrządach elektronowych, elastycznej elektronice, energetyce). Realizacja projektu pozwoli na zastosowanie nowych struktur i przyrządów w systemach wykonawczych oferujących nowe możliwości funkcjonowania, a także integrację grafenu i nowych materiałów z istniejącymi platformami technologicznymi m.in.: z technologiami półprzewodnikowymi dla elektroniki.  Rozwój zaplecza umożliwi także opracowywanie energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska nowych produktów na bazie nanoform węgla pod kątem zrównoważonego rozwoju. Nowoczesny sprzęt otworzy nowe perspektywy dla badań służących opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki.

 

Tytuł projektu: Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii

Beneficjent: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych

Całkowita wartość projektu: 37 654 518,04 zł

Kwota dofinansowania: 24 712 331,00 zł

Działanie: 1.1 Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowanych głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 31 konkursów na ponad 603 mln zł.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś