Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku zainwestuje środki unijne w wykorzystanie fotowoltaiki i energii wiatrowej w działalności Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 1,4 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali Marszałek Adam Struzik, Stefan Kotlewski Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku oraz Katarzyna Jakubowska Wiceprezes Zarządu spółki.

Podpisujemy dziś pierwszą w 2019 roku umowę o unijne dofinansowanie w ramach programu regionalnego. Ta umowa dotyczy działań z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, więc obszaru ważnego nie tylko w skali regionu, ale również w skali całego kraju Należy wspomnieć, że na Mazowszu zaangażowane mamy już 75 procent dostępnych środków. Uzyskaliśmy również założone wskaźniki, co pozwoli na uruchomienie w tym roku funduszy z rezerwy wykonania – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Fundusze z programu regionalnego przeznaczone zostaną na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15-20 KW na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach, należącego do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku. Spółka odpowiada za przyjęcia odpadów komunalnych z terenu Płocka i sąsiednich gmin. W ramach projektu zaplanowano montaż ponad 3,5 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych, które zasilą zakład produkcyjny w energię elektryczną. Środki przeznaczone zostaną również na montaż turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu i włączenie nowej instalacji do sieci energetycznej.

W związku z bardzo dobrą ekspozycją składowisk na promieniowanie słoneczne uznaliśmy, że idealnym rozwiązaniem będzie budowa paneli fotowoltaicznych. Dzięki inwestycji zakład stanie się samowystarczalny. Dodatkowo latem będziemy sprzedawać energię do systemu krajowego. W okresie mniejszego nasłonecznienia, jesienią i zimą, panele fotowoltaiczne wspomagać będzie wiatrak, który jednocześnie będzie elementem rozruchowym całej instalacji – powiedział Stefan Kotlewski Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku.

Inwestycja pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię w całości ze źródeł odnawialnych. Produkcja energii na potrzeby własne i sprzedaż nadwyżki przyczyni się do wygenerowania oszczędności w działalności zakładu. Projekt będzie miał również pozytywny skutek dla środowiska, dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Skorzystają na tym zwłaszcza mieszkańcy gminy Stara Biała, w której zlokalizowany jest zakład.

 

Tytuł projektu: Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15-20 KW o pionowej osi obrotu na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach

Beneficjent: Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu: 6 411 704,23 zł

Kwota dofinansowania: 1 484 007,62 zł

Działanie: 4.1 Odnawialne źródła energii

 

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowanych głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 170 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych