Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku zainwestuje środki unijne w wykorzystanie fotowoltaiki i energii wiatrowej w działalności Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 1,4 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Umowę w tej sprawie podpisali Marszałek Adam Struzik, Stefan Kotlewski Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku oraz Katarzyna Jakubowska Wiceprezes Zarządu spółki.

Podpisujemy dziś pierwszą w 2019 roku umowę o unijne dofinansowanie w ramach programu regionalnego. Ta umowa dotyczy działań z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, więc obszaru ważnego nie tylko w skali regionu, ale również w skali całego kraju Należy wspomnieć, że na Mazowszu zaangażowane mamy już 75 procent dostępnych środków. Uzyskaliśmy również założone wskaźniki, co pozwoli na uruchomienie w tym roku funduszy z rezerwy wykonania – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Fundusze z programu regionalnego przeznaczone zostaną na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15-20 KW na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach, należącego do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku. Spółka odpowiada za przyjęcia odpadów komunalnych z terenu Płocka i sąsiednich gmin. W ramach projektu zaplanowano montaż ponad 3,5 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych, które zasilą zakład produkcyjny w energię elektryczną. Środki przeznaczone zostaną również na montaż turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu i włączenie nowej instalacji do sieci energetycznej.

W związku z bardzo dobrą ekspozycją składowisk na promieniowanie słoneczne uznaliśmy, że idealnym rozwiązaniem będzie budowa paneli fotowoltaicznych. Dzięki inwestycji zakład stanie się samowystarczalny. Dodatkowo latem będziemy sprzedawać energię do systemu krajowego. W okresie mniejszego nasłonecznienia, jesienią i zimą, panele fotowoltaiczne wspomagać będzie wiatrak, który jednocześnie będzie elementem rozruchowym całej instalacji – powiedział Stefan Kotlewski Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku.

Inwestycja pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię w całości ze źródeł odnawialnych. Produkcja energii na potrzeby własne i sprzedaż nadwyżki przyczyni się do wygenerowania oszczędności w działalności zakładu. Projekt będzie miał również pozytywny skutek dla środowiska, dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Skorzystają na tym zwłaszcza mieszkańcy gminy Stara Biała, w której zlokalizowany jest zakład.

 

Tytuł projektu: Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15-20 KW o pionowej osi obrotu na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach

Beneficjent: Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu: 6 411 704,23 zł

Kwota dofinansowania: 1 484 007,62 zł

Działanie: 4.1 Odnawialne źródła energii

 

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowanych głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o aktualnych i planowanych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 170 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś