Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zajęcia dla seniorów czy warsztaty dla opiekunów osób niepełnosprawnych to działania, które już niedługo będą realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiązownie. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 1,3 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Wiązowna Janusz Budny.

– To bardzo ciekawy projekt, bo związany jest z usługami społecznymi nie tylko na rzecz osób niepełnosprawnych, ale również ich opiekunów. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jak choruje ktoś w rodzinie to tak naprawdę choruje cała rodzina. Dlatego opiekunowie również potrzebują wsparcia i odciążenia w codziennych obowiązkach – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Wiązowskie Centrum Usług Społecznych

W ramach projektu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wiązownie obejmie wsparciem 60 mieszkańców gminy, którzy ze względu na wiek bądź chorobę nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują całodziennej opieki.  Będą to osoby w różnym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby powyżej 60. roku życia. Dla każdej z nich zostanie opracowana indywidualna ścieżka wsparcia, która będzie uwzględniała wiek, niepełnosprawność i stan psychiczny uczestnika projektu. Uczestnicy będą brali udział w różnych zajęciach aktywizujących, integracyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez terapeutów. Będą mogli korzystać z porad i konsultacji specjalistów – psychologa, prawnika oraz fizjoterapeuty.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniami z Radiówka – „Korpus-Wiązowna” i „Bądźmy Razem” oraz  ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy” z Duchnowa. W ramach projektu zakupiony zostanie również sprzęt na potrzeby wypożyczalni GOPS-u: dwa łóżka rehabilitacyjne, dwa wózki podnośniki, dwa materace przeciwodleżynowe, dwa balkoniki i dwa wózki inwalidzkie.

– Można powiedzieć, że jest to innowacyjny pomysł, bo dużą wagę w projekcie przywiązujemy też do osób, które na co dzień wspierają i zajmują się osobami niepełnosprawnymi. Chcemy im zaoferować zarówno wsparcie fizyczne, duchowe jak i szkolenia. Poza tym na bazie tego projektu zamierzamy stworzyć spółdzielnię socjalną, aby pomóc odnaleźć się na rynku pracy tym osobom, które do tej miały z tym duży problem – podkreśla Janusz Budny wójt gminy Wiązowna.

Wsparcie dla usług opiekuńczych

W projekcie zaplanowano też wsparcie dla opiekunów i asystentów m.in. osób niepełnosprawnych. Będą oni mogli korzystać z usług fizjoterapeuty i psychologa, a także będą brali udział w zajęciach z aktywizacji społecznej, zawodowej czy edukacyjnej. Dla tych osób prowadzone będą liczne szkolenia m.in.: z podstaw gerontologii, pielęgnacji osób starszych, elementów pedagogiki leczniczej, zasad pielęgnacji osób niesamodzielnych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kształtowania umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie ze stresem oraz z zasad racjonalnego żywienia. Dzięki tym szkoleniom w gminie powstanie zaplecze wykwalifikowanej kadry – opiekunów.

Tytuł projektu:Wiązowskie Centrum Usług Społecznych
Beneficjent: Gmina Wiązowna
Całkowita wartość projektu: 1 645 330,85 zł
Kwota dofinansowania: 1 316 264,68 zł
Działanie: 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,3 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś