Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znane są już wyniki pierwszego konkursu o dotacje płynnościowe z Unii Europejskiej dla mazowieckich przedsiębiorców, którzy mierzą się ze skutkami epidemii COVID-19. Z uruchomionej przez Samorząd Mazowsza  pomocy finansowej na cele obrotowe i utrzymanie działalności będzie mogło skorzystać 1276 firm z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej. Do dofinansowania skierowane zostały wszystkie wnioski spełniające wymogi konkursu, a ich wsparcie przekroczy 48,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Pandemia COVID-19 postawiła cały świat przed ogromnym wyzwaniem społeczno-gospodarczym. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej, hotelarskiej, konferencyjnej, artystycznej i gastronomicznej, których mimo odmrożenia gospodarki wciąż dotyczą duże ograniczenia w funkcjonowaniu. Tylko w przypadku samej bazy noclegowej nasz region odnotował spadek o blisko 60 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego jak zauważa Marszałek Adam Struzik konieczna jest dalsza pomoc samorządu Mazowsza w ramach środków unijnych – Już w najbliższych dniach chcemy uruchomić kolejny konkurs. Na jego realizację przeznaczymy ponad 40 mln zł środków unijnych w ramach naszego programu operacyjnego. Obecnie trwają prace nad jego przygotowaniem. Cały czas są też dostępne pożyczki płynnościowe  – dodaje.

 

 

Pierwszy konkurs skierowany był na wsparcie mikroprzedsiębiorstw (w tym samozatrudnionych) oraz małych firm. Jak zaznacza Wicemarszałek Wiesław Raboszuk, po pierwszym okresie epidemii nastąpiło stopniowe znoszenie ograniczeń regulujących działalność biznesową, jednak wielu przedsiębiorców wciąż nie mogło wrócić do pełnej dotychczasowej działalności. – Dlatego już w lipcu uruchomiliśmy pierwszy konkurs, dzięki któremu z pomocy finansowej będzie mogło teraz skorzystać 1,2 tys. firm – tłumaczy Wicemarszałek.

 

W naborze (30 lipca-7 sierpnia) przedsiębiorcy złożyli ponad 2,1 tysiąca wniosków o dofinansowanie. Na wsparcie miały szansę wyłącznie firmy, których przychody ze sprzedaży w czerwcu 2020 r. spadły o co najmniej 50 proc. w stosunku do czerwca 2019 r. Co ważne, kolejność złożenia dokumentów nie miała znaczenia. Każdy wniosek złożony w terminie został poddany ocenie spełniania wymogów ubiegania się o dofinansowanie. Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych zauważa, że połowa wniosków skierowanych do dofinansowania złożona został przez jednoosobowe firmy.

 

– To często wynika ze specyfiki funkcjonowania poszczególnych branż. Tacy przedsiębiorcy mogli wnioskować o 23,5 tys. zł na okres trzech miesięcy. Najmniej projektów z kolei pochodzi od małych firm, do których już wcześniej z różnych źródeł kierowana była pomoc na utrzymanie zatrudnienia – podsumowuje dyrektor.

 

Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące. Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakupu towarów.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową konkursu z działania 3.3 Finansowanie wydatków MŚP, których sytuacja pogorszyła się w związku z pandemią COVID-19, dotyczących utrzymania bieżącej działalności firmy
i zapewnienia jej płynności finansowej.

 

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi:

Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

 

Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

 

Marta Milewska Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś