Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Współpraca biznesu z sektorem naukowym nabiera tempa. Właśnie zakończył się pierwszy konkurs ogłoszony dla przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Blisko 13 mln zł pozwoli dofinansować łącznie 153 projekty. Pierwsi przedsiębiorcy już otrzymali bony na innowacje. Za chwilę kolejni rozpoczną współpracę z naukowcami, aby opracować nowe produkty i usługi.

Zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej mazowieckich przedsiębiorstw to jeden z celów RPO WM 2014-2020. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa ubiegały się o bony na innowacje w konkursie otwartym, podzielonym na dziewięć rund. Znamy już wszystkich beneficjentów, a nowe 153 innowacyjne rozwiązania pomogą bardziej rozwijać mazowiecki potencjał. W ramach realizowanych projektów opracowywane będą prototypy nowych produktów, prototypy doświadczalne, usprawnienia procesów biznesowych, czy inteligentne systemy zarządzania. Możliwy będzie zakup usług badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjnych rozwiązań informatycznych, odnawialnych źródeł energii, wzornictwa, kosmetologii czy rehabilitacji.

Jakie innowacje?

Unijne fundusze będą wspierać takie przedsięwzięcia jak opracowanie pompy ciepła powietrze – woda. Urządzenie ma funkcjonować przy temperaturze zewnętrznej do -25 C, podgrzewając wodę do temperatury 65 C. Istotne jest to, ze taka pompa będzie mogła być stosowana jako jedyne źródło ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Będzie też sterowana przez Internet. Kolejnym przykładem jest projekt polegający na opracowaniu procedury innowacyjnej diagnostyki stomatologicznej wykorzystującej kamerę termowizyjną. Nowa metoda pozwoli skuteczniej oceniać stan tkanek miękkich w jamie ustnej, a zaobserwowane zmiany szybciej leczyć.

Wiele innowacyjnych projektów ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Dzięki środkom z RPO WM 2014-2020 powstanie system diagnostyczny, który będzie weryfikował poprawną pracę instalacji LPG w samochodach. Należy podkreślić, że pojazdy zasilane LPG o źle dobranych parametrach pracy są niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Środki unijne w konkursie o bon na innowacje to zdecydowane ułatwienie w nawiązywaniu współpracy biznesu z sektorem naukowym i opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych już podpisała umowy z 88 wnioskodawcami na kwotę ponad 7,3 mln zł.

Wyniki dziewiątej rundy konkursu to również jego zakończenie. Pomysłowość mazowieckich firm daje nadzieję na wszechstronny rozwój innowacji w regionie. Czekamy teraz na efekty, bo projekty są ciekawe i potrzebne. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 to prawie 13 mln zł – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Listy rankingowe wszystkich rund pierwszego konkursu o bony na innowacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś