Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opuszczone obiekty czy centra aktywności kulturalnej? Zdecydowanie ten drugi kierunek wspierają fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W pierwszych dwóch konkursach z obszaru kultury dofinansowanie o łącznej wartości ponad 60 mln zł uzyskało 21 projektów dotyczących odnowy obiektów zabytkowych i zwiększania dostępności do zasobów.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obok nas znajdują się obiekty pełne historii. Są to na przykład wille, pałace, czy inne miejsca, które mogą stać się ważnymi dla społeczności lokalnej miejscami aktywności kulturalnej czy edukacyjnej. Dlatego ponad 157 mln zł z RPO WM 2014-2020 zainwestowane zostanie w rozwój oferty skierowanej do mieszkańców i turystów.

W obecnej perspektywie unijnej nie budujemy już infrastruktury kulturalnej od podstaw, ale inwestujemy w adaptację obiektów na cele sprzyjające aktywizacji społeczności lokalnej i zwiększaniu zainteresowania kulturą. W pierwszych dwóch konkursach z tego zakresu dofinansowaniem o wartości 60,9 mln zł objęliśmy 21 projektówpowiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Nowe życie zabytków

Ponad 36 mln zł zasili odnowę historycznych zabytków i ich otoczenia, również w celu pełnienia zupełnie nowych funkcji. Wszystko po to, aby zachęcać do częstszych spotkań z kulturą oraz aktywizować mieszkańców. Dofinansowanie uzyskało 11 projektów. Ponad 6,3 mln zł zainwestowane zostanie w odnowę zabytkowej kamienicy z 1925 r. oraz wieży ciśnień w Ciechanowie. Warszawską bazę kulturalną wzmocni natomiast 4,9 mln zł. Fundusze przeznaczone zostaną na modernizację zabytkowej willi przy ul. Siarczanej 6, która stanie się Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. W wyremontowanym Pałacu Koelichenów powstanie natomiast Multimedialne Archiwum Miasta Ogrodu Włochy. Ponad 4,1 mln zł zasili odrestaurowanie Wilii „Niespodzianka” w Grodzisku Mazowieckim oraz Dworku Rodziny Chełmońskich wraz zabytkowym parkiem w Adamowiźnie. W gronie dofinansowanych projektów znalazły się także m.in. odnowa zabytkowego budynku „Jatek” w Ostrowi Mazowieckiej, Zespołu Pałacowego w Pęcicach, Pałacu w Brwinowie i spichlerza w Borkowicach.

 

Większa dostępność do kultury

Ponad 24 mln zł z RPO WM przeznaczone zostanie na realizację 10 projektów mających na celu zwiększanie dostępności do oferty kulturalnej. W odnowę warszawskich scen zainwestowane zostanie 4,9 mln zł. Fundusze unijne pomogą w modernizacji scen Teatru Dramatycznego, wyposażeniu sceny Dużej Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera i sali widowiskowej Białołęckiego Ośrodka Kultury. Nowe życie dostaną też stara elektrownia w Ostrowi Mazowieckiej i Dom Rodziny Pileckich, w którym powstanie miejska instytucja kultury. Na ten cel zaplanowano 3,4 mln zł z UE. Dofinansowaniem objęte zostaną także projekty zwiększające atrakcyjność oferty kulturalnej w m.in. Pułtusku, Broku, Raciążu, czy Opinogórze.

Zapraszamy do zapoznania się z listami rankingowymi projektów dofinansowanych w zakresie ochrony zabytków oraz zwiększania dostępności do zasobów kultury.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś