Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znani są pierwsi przedsiębiorcy z unijnym dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Ponad 2,2 mln zł zasili opracowanie innowacyjnych rozwiązań między innymi w sektorze informatycznym, energetycznym, motoryzacyjnym, medycznym i edukacyjnym. To wyniki pierwszej rundy konkursu o bony na innowacje na Mazowszu. Konkurs ma charakter otwarty, dlatego cały czas można wnioskować o unijne dofinansowanie projektów.

Wykorzystanie algorytmów do projektowania systemów zarządzania procesami biznesowymi, magazynowanie energii, innowacje w zakresie rehabilitacji dzieci z upośledzeniem psychoruchowym, ale też pomiar hałasu w transporcie osobowym – to tylko przykłady pokazujące różnorodność projektów wybranych do dofinansowania w pierwszej rundzie konkursu o bony na innowacje. Środki unijne zainwestowane zostaną w opracowanie nowoczesnych rozwiązań na rzecz energetyki, motoryzacji, zarządzania firmą i edukacji. Prace obejmą też innowacje w branży medycznej, elektrycznej, wnętrzarskiej, a nawet rolnictwie.

Do tej pory złożono prawie 170 wniosków o bony na innowacje o łącznej wartości 14,8 mln zł. Już niebawem do 27 firm przekażemy fundusze na opracowanie przełomowych rozwiązań we współpracy z instytucjami naukowymi. Przedsiębiorcy do zrealizowania prac zaangażują zarówno krajowych, jak i zagranicznych naukowców. To pokazuje nie tylko otwartość na współpracę z sektorem naukowym, ale też potencjał do umiędzynarodowienia biznesu – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Największe wsparcie skierowane zostanie do firmy Termi Die Wand działającej w branży wnętrzarskiej, która dzięki 100 tys. unijnego dofinansowania podejmie współpracę z sektorem naukowym w zakresie opracowania technologii nowoczesnego panelu 3D. Takie samo wsparcie otrzyma firma Lacan Technologies, która zainwestuje środki w stworzenie algorytmów i prototypu systemu do kontrolingu kosztów produkcji. W gronie trzech projektów, które uzyskały największe dofinansowanie znalazły się też innowacje w tworzeniu modeli kompetencyjnych stosowanych w zarządzaniu procesami personalnymi w przedsiębiorstwach. Projekt zrealizuje firma IBD Business School. Najniższe, ale jakże ważne wsparcie uzyskał kobiecy start-up założony przez naukowców. Ponad 40 tys. zł pozwoli firmie KF Niccolum zrealizować badania nad dermokosmetykami do leczenia osób cierpiących na alergię niklową. Pełna lista dofinansowanych projektów dostępna jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Jakie środki na R&D na Mazowszu?

Ponad 640 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego zasili obszar badań i rozwoju na Mazowszu. Już teraz dostępne są fundusze na bony na innowacje, czyli nawiązanie współpracy z sektorem naukowym. Trwa również konkurs o dofinansowanie realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą cały czas ubiegać się o bony na innowacje. Firmy działające do dwóch lat aplikują o bon o wartości do 50 tys. zł. Przedsiębiorcy z większym doświadczeniem rynkowym – do 100 tys. zł. Fundusze UE można przeznaczyć na zakup od instytucji naukowej usługi opracowania nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub zmian procesowych, w tym także usług z zakresu wzornictwa. Pula konkursowa wynosi ponad 21 mln zł.

Do 6 czerwca trwa kolejny konkurs dla biznesu. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy i powiązania kooperacyjne mogą ubiegać się o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych, kończąc na tzw. pierwszej produkcji. Unijne fundusze obejmą też rozwój technologii (opracowanej przez przedsiębiorcę lub nabytej). Pula konkursu to prawie 130 mln zł. Dofinansowanie uzyskają zdecydowanie większe inwestycje niż w przypadku bonów na innowacje, obejmujące koszty kwalifikowalne od 500 tys. do nawet 5 mln zł. Prace badawczo-rozwojowe można zrealizować wewnątrz firmy, jak i we współpracy z instytucjami naukowymi. Dofinansowanie obejmie wyłącznie prace badawczo-rozwojowe zgodne z priorytetowymi kierunkami badań określonymi dla obszarów inteligentnej specjalizacji Mazowsza, do których należy wysoka jakość życia, nowoczesne usługi biznesowe, inteligentne systemy zarządzania i bezpieczna żywność.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości inwestycji. Na 2016 rok zaplanowano ponad 50 konkursów, a ich wartość wyniesie przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach skierowanych do przedsiębiorców dostępne są na stronie z naborami wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś