Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Na warszawskiej Białołęce w pobliżu stacji kolejowej PKP Żerań powstał parking z 235 miejscami postojowymi dla samochodów. Będzie to duże ułatwienie dla mieszkańców stolicy oraz okolicznych miejscowości, którzy codziennie przemieszczają się do innych dzielnic miasta. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 3,6 mln zł. Pomoc pochodzi z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020.

 

Jednym z głównych celów pomocy europejskiej jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Pomagają w tym na przykład inwestycje zachęcające mieszkańców do rezygnacji z podróżowania samochodem na rzecz transportu publicznego. I właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia przy stacji kolejowej PKP Żerań na warszawskiej Białołęce.

 

235 miejsc dla samochodów i 140 miejsc dla rowerów

W rejonie skrzyżowania ulicy Płochocińskiej z ulicą Marywilską Miasto Stołeczne Warszawa wybudowało wygodny parking „Parkuj i Jedź” dla 235 samochodów, uwzględniający również miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji rowerzystów udostępniono aż 140 miejsc postojowych pod wiatą. Parking zlokalizowano w pobliżu stacji kolejowej PKP Żerań oraz przystanków autobusowych. Dzięki dofinansowaniu z programu regionalnego zapewniono stanowiska do ładowania samochodów oraz rowerów elektrycznych. Na dachu wiaty rowerowej zamontowano natomiast panele fotowoltaiczne, z których prąd wykorzystany zostanie na potrzeby funkcjonowania parkingu. Finansowanie objęło zapewnienie monitoringu, systemu nagłośnienia informacyjnego, czy systemu alarmowego. Na całym terenie zadbano również o nasadzenia drzew oraz krzewów, a także zagospodarowanie wód opadowych.

Dzięki możliwości pozostawienia samochodu w bezpiecznym miejscu decyzja o skorzystaniu ze środków transportu publicznego będzie zdecydowanie łatwiejsza. A decydując się na taki krok możemy nie tylko ominąć korki uliczne, ale także zadbać o środowisko. Rezygnacja z samochodu sprzyja zmniejszaniu zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu, który również ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Korzystanie z parkingu jest bezpłatne dla osób posiadających bilety komunikacji miejskiej (kartę miejską lub co najmniej bilet dobowy).

 

Zdjęcia:  Parking „Parkuj i Jedź” Żerań PKP fot. MKL-BUD

 

Projekt: Budowa parkingów strategicznych „Parkuj i Jedź” (Park & Ride) w m.st. Warszawie  – etap IV

Beneficjent: Miasto Stołeczne Warszawa

Wartość projektu: 13 074 313,88 zł

Dofinansowanie z UE: 3 681 235,77 zł

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Dowiedz się więcej!

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś