Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy wyniki plebiscytu organizowanego przez redakcję National Geographic. Czytelnicy w głosowaniu internetowym wybierali cuda Polski z każdego województwa. Zwycięzcą z Mazowsza został Park Nauki Torus w Ciechanowie. To projekt zrealizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Park powstał obok najsłynniejszej wieży ciśnień na świecie, odnowionej i odrestaurowanej dzięki środkom z UE. Inwestycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wciąż się rozwija. Gratulujemy wyróżnienia i zapraszamy do Ciechanowa.

 

 

 

Międzygalaktyczny zasięg funduszy europejskich

 

Obejrzyj film i przekonaj się jak Fundusze Europejskie zmieniły Mazowsze, nawet kosmici nas odwiedzają i się zachwycają:

 

Jeden z Cudów Polski 2023

Dzięki Funduszom Europejskim, turystyczna oraz kulturalna mapa Mazowsza rozkwitła, a mieszkańcy zyskali dostęp do wielu atrakcyjnych miejsc. Jednym z nich jest właśnie laureat plebiscytu zorganizowanego przez redakcję prestiżowego National Geographic „Cuda Polski 2023”.

 

Park Nauki Torus w Ciechanowie to edukacyjna placówka przyciągająca mieszkańców i turystów spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Park jest bardzo popularny, tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości. Torus zdobył również  tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022. Park to miejsce interaktywne, stawiające na naukę poprzez zabawę. W odpowiednio zaprojektowanych salach do dyspozycji są eksponaty w czterech strefach tematycznych: matematyka i fizyka, technika, iluzja oraz architektura. W Parku Nauki Torus znajdziemy technologiczne nowości, np. interaktywny ekran mgłowy. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazów w powietrzu, na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla. Oferta Parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna.

 

Park Nauki Torus powstał przy zrewitalizowanej wieży ciśnień. Dzięki Funduszom Europejskim, unikalny obiekt techniki wybudowany w 1972 r. przeszedł metamorfozę. Wieża stała się jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych konstrukcji na świecie. Na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa umieszczone jest oświetlenie LED, umożliwiając zmianę koloru oświetlenia. Pieniądze z programu regionalnego na lata 2014-2020 całkowicie odmieniły zabytek oraz zaniedbany wcześniej teren przy wieży ciśnień. Konstrukcja została wyczyszczona i pomalowana, torus obłożono nową blachą tytanowo-cynkową. Wokół wieży wybudowano fontannę i zagospodarowano teren zielony. Wykorzystując potencjał zabytku oraz jego czysto matematyczny kształt, zaplanowano nową funkcję i przeznaczenie obiektu.

 

Lista wszystkich projektów, które wybrali czytelnicy znajdują się na stronie Parku Nauki Torus

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych