Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W sobotę odbyło się otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie k. Przasnysza. To wyjątkowy moment nie tylko dla kadry naukowej uczelni, ale również ogromna szansa na rozwój gospodarczy dla Przasnysza i okolic. Ośrodek powstał dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Miejsce to umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, a także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii.

Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim 

W ramach projektu utworzono laboratoria i warsztaty skoncentrowane na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej będzie pełnił niezwykle ważną rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu lotniczym. Powiat przasnyski stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem dla firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego, co stanowi niezwykłą szansę dla rozwoju regionu. Ośrodek umożliwi firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów. Prace prowadzone w Ośrodku wpłyną także na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa.

 

Politechnika Warszawska multibeneficjentem Funduszy Europejskich

 Politechnika Warszawska realizuje aż 4 projekty z obszaru infrastruktury badawczej, a łączne dofinansowanie przekracza 80 mln zł. Dzięki podjętym działaniom w Płocku powstało Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. Trwają także prace nad kolejnymi inwestycjami – utworzeniem Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych (CENAGIS) oraz mazowiecką platformą technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji  magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych. Ponadto Politechnika skorzystała ze wsparcia w obszarze informatyzacji i wprowadzania e-usług.

 

Tytuł projektu: Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim

Beneficjent: Politechnika Warszawska

Całkowita wartość projektu: 33 495 600,06 zł

Kwota dofinansowania: 24 655 999,02 zł

Działanie: 1.1. Działalność badawczo-rozwojowa jednostek naukowych

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś