Nasze serwisy
W sobotę odbyło się otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie k. Przasnysza. To wyjątkowy moment nie tylko dla kadry naukowej uczelni, ale również ogromna szansa na rozwój gospodarczy dla Przasnysza i okolic. Ośrodek powstał dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Miejsce to umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, a także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii.
W ramach projektu utworzono laboratoria i warsztaty skoncentrowane na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej będzie pełnił niezwykle ważną rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu lotniczym. Powiat przasnyski stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem dla firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego, co stanowi niezwykłą szansę dla rozwoju regionu. Ośrodek umożliwi firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów. Prace prowadzone w Ośrodku wpłyną także na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa.
Politechnika Warszawska realizuje aż 4 projekty z obszaru infrastruktury badawczej, a łączne dofinansowanie przekracza 80 mln zł. Dzięki podjętym działaniom w Płocku powstało Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. Trwają także prace nad kolejnymi inwestycjami – utworzeniem Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych (CENAGIS) oraz mazowiecką platformą technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych. Ponadto Politechnika skorzystała ze wsparcia w obszarze informatyzacji i wprowadzania e-usług.
Tytuł projektu: Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim
Beneficjent: Politechnika Warszawska
Całkowita wartość projektu: 33 495 600,06 zł
Kwota dofinansowania: 24 655 999,02 zł
Działanie: 1.1. Działalność badawczo-rozwojowa jednostek naukowych