Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Już tylko do 22 lutego trwają konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, czyli dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej. W kolejnym rozdaniu unijnych środków Mazowsze po raz pierwszy będzie traktowane jako dwa regiony statystyczne – lepiej rozwinięty warszawski stołeczny oraz słabiej rozwinięty mazowiecki regionalny. Planowane wsparcie dla regionu stołecznego ma wynieść jedynie 111,5 mln euro z programu regionalnego. Jest to zagrożenie dla dalszego rozwoju, możliwości realizacji potrzebnych inwestycji lokalnych, a także tych mających na celu zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie uwag podczas konsultacji Umowy Partnerstwa zorganizowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zapraszamy do udziału!

Region lepiej rozwinięty, ale bardzo zróżnicowany

Region warszawski stołeczny tworzy Warszawa oraz powiaty grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. W sumie obszar ten zamieszkuje ok. 3 mln mieszkańców, jest to siedziba ponad 400 tys. przedsiębiorstw, a także wielu wiodących uczelni i jednostek naukowych. To właśnie tu wytwarzane jest ponad 17 % PKB całej Polski, z czego korzysta reszta Mazowsza oraz pozostałe województwa. Nie oznacza to jednak, że cały region znajduje się na takim samym poziomie rozwoju. Co więcej, terenom z obszaru warszawskiego wschodniego zdecydowanie bliżej pod względem poziomu gospodarczego do regionów słabiej rozwiniętych niż samej Warszawy.

Planowane wsparcie z programu regionalnego dla tego obszaru to tylko 111,5 mln euro. Zakładany poziom dofinansowania projektów wyniesie do 50 procent kosztów. Samorządy, przedsiębiorcy, uczelnie, czy organizacje pozarządowe planujące ubieganie się o fundusze europejskie będą musiały liczyć się więc z koniecznością zgromadzenia zdecydowanie większego wkładu finansowego na realizację projektów niż do tej pory.

Założeniem finansowania europejskiego z programów regionalnych powinno być odzwierciedlenie potrzeb rozwojowych oraz potencjałów poszczególnych regionów. Obecna propozycja dla Warszawy i sąsiednich powiatów stanowi duże zagrożenie dla osiągania celu zrównoważonego rozwoju i w praktyce może uniemożliwić realizację wielu ważnych lokalnie inwestycji infrastrukturalnych, a także społeczno-edukacyjnych. Co więcej, będzie to ograniczenie dla dalszego rozwoju przedsiębiorczości i inwestycji badawczo-rozwojowych, które są tak istotne dla zwiększania konkurencyjności gospodarki i wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Uwagi przyjmowane są już tylko do 22 lutego 2021 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś