Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy listę projektów edukacyjnych, których realizacja pozwoli osobom dorosłym podnosić umiejętności zawodowe oraz zdobywać nowe kwalifikacje potrzebne na rynku pracy. Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził do dofinansowania 7 projektów na kwotę przeszło 7,7 mln zł. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, a dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

 

Współczesny rynek pracy jest wymagający. Wykwalifikowani pracownicy, zdecydowani na naukę przez całe życie są chętnie poszukiwani i mają większą szansę na dobrą pracę.

Fundusze z UE na kursy zawodowe

Uczestnikami projektów skierowanych do unijnego dofinansowania będą osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy chcą się dokształcać. Lepszy start w przyszłość czeka 50 osób bezrobotnych, mieszkających w Siedlcach lub w powiecie siedleckim. Projekt zakłada organizację trzech kursów zawodowych: kurs na prawo jazdy kat. „C”, kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, a także kurs ADR – szkolenie podstawowe. Zaliczony egzamin końcowy może być przepustką w poszukiwaniu pracy.

Kolejny projekt na liście rankingowej obejmie wsparciem 320 osób chcących podnieść swoje kwalifikacje w zakresie sprzedaży, a także pozwoli uzyskać certyfikat EBSM. Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach zawodowych na temat zarządzania procesami handlowymi.

Zawód kierowcy jest wciąż popularny dlatego unijne dofinansowanie otrzymał projekt, który zaoferuje 200 mieszkańcom Mazowsza kursy dla kierowcy samochodu ciężarowego, ciągnika siodłowego oraz dla kierowcy autobusu. Zdobyte uprawnienia pomogą w zatrudnieniu lub zmianie pracy na lepsze. Projekt będzie realizowany na terenie powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, a także na terenie miasta Siedlce.

Kolejne pozaszkolne formy kształcenia będą realizowane w obszarze krawiectwa. Swoje kwalifikacje będzie mogło podnieść 140 osób. Możliwy będzie udział w kursach z zakresu wytwarzania i projektowania odzieży w przemyśle mody, głównie w produkcji odzieży z dzianin. Uczestnicy projektu poznają również nowe technologie cyfrowe w produkcji odzieży.

Coraz częściej firmy z branży eletro-energetycznej poszukują instalatorów OZE z certyfikatem. Dzięki funduszom unijnym z RPO WM, chętne osoby po 18 roku życia będą mogły wziąć udział w szkoleniu zawodowym na instalatora instalacji fotowoltaicznych lub instalatora pomp ciepła. Szkolenia zakończą się egzaminem potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych poprzez zdobycie certyfikatu instalatora OZE. Projekt czeka na 120 osób, mieszkańców terenów wiejskich z powiatów: ciechanowski, ostrołęcki, płocki, radomski i siedlecki.

Rekrutacje do projektów już niebawem pojawią się na stronach beneficjentów.

Kolejne kursy i szkolenia zawodowe, realizowane przy wsparciu środków europejskich, będą pomagały mieszkańcom Mazowsza zdobyć nowe umiejętności w dziedzinach poszukiwanych na rynku pracy. Wybór jest ciekawy, każdy projekt będzie wspierał od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Nabycie dodatkowych kwalifikacji, a także zdobycie wiedzy sprawią, że pracownicy staną się specjalistami w danej branży, będą dłużej pracować, a to pozytywnie wpłynie zarówno na rozwój pracodawców jak i sytuację materialną pracowników – podkreśla  Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora ds. EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów w ramach Działania 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałania 10.3.4 Kształcenie oraz doskonalenie zawodowe osób dorosłych: 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.4 Kształcenie oraz doskonalenie zawodowe osób dorosłych – RPMA.10.03.04-IP.01-14-058/17

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 23 konkursy na ok. 490 mln zł.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś