Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył kwotę dotacji na rozwój edukacji przedszkolnej. Dzięki tej decyzji unijne środki dofinansują łącznie 40 projektów. W istniejących placówkach przybędzie aż 1185 miejsc, zarówno tych nowo utworzonych oraz dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Do wnioskodawców trafi ponad 16,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Konkurs przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Nowe miejsca w istniejących placówkach wychowania przedszkolnego, dostosowanie miejsc i programu zajęć do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków oraz szkolenia dla kadry pedagogicznej to działania, które uzyskały wsparcie z funduszy europejskich.

Przedszkole jest bardzo ważnym etapem w edukacji i rozwoju dzieci, dlatego niezwykle istotne jest, aby każdy mały Mazowszanin miał możliwość skorzystania z tej szansy. Wybrane do dofinansowania projekty dają taką szansę szczególnie dzieciom na przykład z autyzmem, cukrzycą, Zespołem Aspergera czy z innymi niepełnosprawnościami, do przyjęcia których dotychczas wiele placówek nie było przygotowanych. Kontakt z innymi dziećmi, udział w zajęciach oraz indywidualnie opracowane wsparcie terapeutyczne pomogą im pokonywać ograniczenia i zapewnią lepszy start w przyszłość. Nowe miejsca dla maluchów tworzone będą również w miejscowościach, w których dostęp do przedszkoli jest ograniczony – mówi Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora ds. EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

W 40 dofinansowanych projektach zaplanowano szeroki zakres zadań. Do utworzenia nowych lub przystosowania dla dzieci z niepełnosprawnościami wcześniej istniejących miejsc, konieczne będzie niekiedy przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych, zakup mebli, wyposażenia i sprzętu, np. komputerowego czy multimedialnego. Uzyskane środki przeznaczone będą również na wyposażenie placów zabaw, zakup zabawek, pomocy dydaktycznych i specjalistycznego sprzętu, w tym także do pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.

Łącznie 3310 maluchów skorzysta z dodatkowych zajęć zwiększających ich szanse edukacyjne i wspierających rozwój. Będą to m.in. zajęcia matematyczne, przyrodnicze, muzyczne oraz wspierające kreatywność czy współpracę w grupie. W zależności od indywidualnie określonych potrzeb, dla najmłodszych zorganizowane będą zajęcia logopedyczne, muzyczno-rytmiczne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, integracja sensoryczna, zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne czy korekcyjno-kompensacyjne. Specjalistyczne zajęcia obejmą dzieci z niepełnosprawnościami. Będzie to przykładowo dogoterapia, hipoterapia, arteterapia, warsztaty taneczne i koncerty muzyczne o charakterze terapeutycznym, treningi umiejętności samoobsługowych czy społecznych.

Realizacja projektów oznaczać będzie również wzbogacenie warsztatu pracy przez ponad 200 nauczycieli przedszkolnych. Podwyższanie kwalifikacji poprzez udział w kursach i szkoleniach dotyczyć będzie przede wszystkim pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami oraz współpracy z rodzicami.

Najwyższą kwotę dofinansowania – ponad 1,4 mln zł – otrzyma Fundacja Cukierkowo. Na warszawskim Ursynowie Fundacja prowadzi przedszkole, w którym w ramach projektu utworzone będą nowe grupy dla 70 dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I. Ze względu na potrzebę specjalistycznej opieki, choroba ta często uniemożliwia im korzystanie z edukacji przedszkolnej. W Cukierkowie przedszkolaki będą miały zapewnioną pełną opiekę medyczną. Za ich edukację i rozwój będą odpowiedzialni nauczyciele przygotowani do pracy z dziećmi z tego rodzaju specjalnymi potrzebami.

Dofinansowane w konkursie projekty będą realizowane na terenie Warszawy, Płocka i Radomia, a także w gminach: Baranowo, Błonie, Brwinów, Chynów, Czarnia, Izabelin, Jabłonna, Jakubów, Jastrzębia, Jednorożec, Kobyłka, Kowala, Legionowo, Łosice, Miastków Kościelny, Młodzieszyn, Myszyniec, Opinogóra Górna, Otwock, Piaseczno, Prażmów, Radzanów, Radziejowice, Raszyn, Rybno, Sanniki, Suchożebry, Wieniawa, Zakrzew, Zaręby Kościelne, Zwoleń i Żyrardów.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów z Działania 10.1 Edukacja ogólna i przedszkolna, Poddziałanie 10.1.4 Edukacja przedszkolna.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś