Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Kolejne mazowieckie gminy otrzymają fundusze europejskie na wymianę urządzeń grzewczych. W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu dofinansowanie uzyska dziewięć projektów. Do samorządów trafi łącznie ponad 12,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 i budżetu państwa. W najbliższym czasie Zarząd Województwa Mazowieckiego planuje przeznaczyć dodatkowe środki na dofinansowanie projektów z tego zakresu.  

 

 

Jedną z przyczyn złego stanu powietrza w sezonie grzewczym są stare piece węglowe wciąż jeszcze znajdujące się w polskich domach i lokalnych kotłowniach. Urządzenia te są nieefektywne energetycznie i w dużym stopniu wpływają na zwiększenie zanieczyszczenia środowiska. Fundusze europejskie z programu regionalnego wspierają działania dotyczące niskoemisyjności i ochrony środowiska. Dlatego też Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych po raz kolejny przeprowadziła konkurs na wymianę urządzeń grzewczych, który skierowany był do samorządów, ich związków i stowarzyszeń, a także samorządowych jednostek organizacyjnych.

Konkursy o dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych cieszą się dużym zainteresowaniem na Mazowszu. To kolejny rozstrzygnięty nabór,  dzięki któremu będzie można zainwestować fundusze europejskie w wymianę starych nieefektywnych energetycznie pieców węglowych na nowe ekologiczne i ekonomiczne urządzenia. To bardzo ważne inwestycje, które wpływają na zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. – mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W wyniku rozstrzygniętego konkursu wsparcie uzyska dziewięć projektów na łączną kwotę 12,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych i krajowych. Fundusze europejskie trafią do gmin: Halinów, Jastrzębia, Mińsk Mazowiecki, Mirów, Ożarów Mazowiecki, Pomiechówek, Pułtusk, Szydłowiec oraz do Nowego Dworu Mazowieckiego. Samorządy wymienią stare, nieefektywne energetycznie piece w domach mieszkańców na bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia. Realizacja projektów przyczyni się to do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery oraz poprawi stan środowiska naturalnego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów z Działanie 4.3.1 Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś