Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Kolejne mazowieckie gminy otrzymają fundusze europejskie na wymianę urządzeń grzewczych. W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu dofinansowanie uzyska dziewięć projektów. Do samorządów trafi łącznie ponad 12,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 i budżetu państwa. W najbliższym czasie Zarząd Województwa Mazowieckiego planuje przeznaczyć dodatkowe środki na dofinansowanie projektów z tego zakresu.  

 

 

Jedną z przyczyn złego stanu powietrza w sezonie grzewczym są stare piece węglowe wciąż jeszcze znajdujące się w polskich domach i lokalnych kotłowniach. Urządzenia te są nieefektywne energetycznie i w dużym stopniu wpływają na zwiększenie zanieczyszczenia środowiska. Fundusze europejskie z programu regionalnego wspierają działania dotyczące niskoemisyjności i ochrony środowiska. Dlatego też Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych po raz kolejny przeprowadziła konkurs na wymianę urządzeń grzewczych, który skierowany był do samorządów, ich związków i stowarzyszeń, a także samorządowych jednostek organizacyjnych.

Konkursy o dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych cieszą się dużym zainteresowaniem na Mazowszu. To kolejny rozstrzygnięty nabór,  dzięki któremu będzie można zainwestować fundusze europejskie w wymianę starych nieefektywnych energetycznie pieców węglowych na nowe ekologiczne i ekonomiczne urządzenia. To bardzo ważne inwestycje, które wpływają na zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. – mówi Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W wyniku rozstrzygniętego konkursu wsparcie uzyska dziewięć projektów na łączną kwotę 12,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych i krajowych. Fundusze europejskie trafią do gmin: Halinów, Jastrzębia, Mińsk Mazowiecki, Mirów, Ożarów Mazowiecki, Pomiechówek, Pułtusk, Szydłowiec oraz do Nowego Dworu Mazowieckiego. Samorządy wymienią stare, nieefektywne energetycznie piece w domach mieszkańców na bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia. Realizacja projektów przyczyni się to do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery oraz poprawi stan środowiska naturalnego.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą rankingową dofinansowanych projektów z Działanie 4.3.1 Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych