Pytanie nr 1
Czy beneficjent musi posiadać na własność działki na których realizowany będzie projekt? Czy porozumienie podpisane z Zarządcami dróg (wojewódzkich – MZDW i powiatowych –własność Starostwa) będą dawały podstawy do składnia przez Gminy oświadczeń do dysponowania nieruchomością na cele realizacji Projektów?
Na etapie składania wniosku o dofinansowanie projektu Wnioskodawca jest zobligowany do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celu realizacji projektu. Przez prawo do dysponowania nieruchomością w celu realizacji projektu – należy przez rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.
Zgodnie z zapisami Prawa budowlanego (Dz.U. z 2016 r. poz. 290), art. 4 „Każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami.” Należy pamiętać, że oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele realizacji projektu uwzględnia również prawo do dysponowania nieruchomością nie tylko na cele budowlane ale również w okresie trwałości projektu.
Pytanie nr 2
Na postawie Porozumień i przekazaniu zarządzania pasem drogowym (przez właściwego zarządcę) Gminy uzyskają pozwolenie na budowę. W poprzedniej perspektywie uzyskanie pozwolenia na budowę było jednoznaczne z prawem dysponowania nieruchomością na cele realizacji Projektu. Czy w obecnej, dla każdej działki, na której realizowany będzie projekt, beneficjent musi posiadać własność wg ewidencji gruntów?
Ustalenia dotyczące wymagań stawionych wnioskodawcom/beneficjentom w zakresie prawa dysponowania nieruchomości na cele realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 nie uległo zmianie w stosunku do okresu programowania 2007-2013.
Pytanie nr 3
Czy jeśli własność działek będzie bezwzględnie wymagana, to czy na etapie składania wniosku o dofinansowanie możliwe będzie złożenie wniosku w oparciu o Porozumienie z Zarządcami dróg, a dopiero w trakcie realizacji Projektu uporządkowanie spraw własnościowych? Czy na etapie składania wniosku nie wystarczy oświadczenie beneficjenta w tej sprawie?
- Wnioskodawca na etapie składania wniosku o dofinansowanie składa ww. Oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele realizacji projektu. Zakres oświadczenia jak wyżej.
- Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu wnioskodawca jest zobowiązany do przedłożenia „Dokumentów potwierdzających prawo do dysponowania wszystkimi gruntami lub obiektami na cele inwestycyjne, na terenie których projekt ma być realizowany.” (załącznik nr 8 do umowy o dofinansowanie).
Pytanie nr 4
Czy na etapie rozliczania projektu i wypłaty dofinansowania beneficjenci będą bezwzględnie musieli legitymować się własnością działek, na których realizowane będą projekty (własna lub przekazana na podstawie stosownych porozumień) i czy będzie możliwe rozliczenie Projektu, jeśli okażę się że w przypadku kilku działek jednak nie uda się uporządkować spraw własnościowych?
Beneficjent już na etapie składania wniosku o dofinansowanie powinien posiadać prawa do dysponowania nieruchomością na cele realizacji projektu – poświadcza to po rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, wynikającej z art. 297 Kodeksu Karnego. Na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie Beneficjent składa dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele realizacji projektu.
W przypadku nieuporządkowanych spraw własnościowych, koszty inwestycji uznaje się za niekwalifikowane.