Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

18 kwietnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Województwo mazowieckie słynie z licznych zespołów pałacowo-parkowych, muzeów, obiektów sakralnych, bazyliki skansenów. W rejestrze zabytków wpisanych jest prawie 6,5 tys. obiektów. Fundusze europejskie pomagają zachować nasze dziedzictwo kulturowe wspierając działania związane z remontami i pracami konserwatorskimi mazowieckich zabytków, zwłaszcza tych znajdujących się w najgorszym stanie.

Zabytkowe perełki

Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przypomnienie mieszkańcom regionów, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe, ratowanie zabytków i podkreślanie ich wartości historycznej, kulturalnej i architektonicznej.

Na terenie Mazowsza znajduje się tak dużo zabytków, że w każdym mieście czy powiecie można się zachwycać inną budowlą. Dzięki środkom europejskim, a także zaangażowaniu wnioskodawców obiekty zabytkowe odzyskują dawny blask. Mieszkańcy oraz turyści w różnym wieku, znajdują w tych miejscach ciekawą ofertę kulturalną i edukacyjną.

Zabytki to nasze dziedzictwo kulturowe, o które należy dbać, aby przetrwały dla następnych pokoleń. Fundusze Europejskie bardzo pomagają przeprowadzać te kosztowne inwestycje. W ramach programu regionalnego 2014-2020 realizowanych jest  77 projektów, których wartość dofinansowania z UE to ponad 187,6 mln zł – podkreśla Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Jak Fundusze Europejskie zmieniają zabytkową mapę Mazowsza? 

W ramach 53 zakończonych inwestycji z zakresu ochrony zabytków i zwiększania dostępności do kultury znajdują się  m.in.:

  • Odnowiony barokowy Pałac w Korczewie nad Bugiem, zwany „Perłą Podlasia” – beneficjent: Fundacja „Pałac w Korczewie” (autor: Fundacja „Pałac w Korczewie”)
  • Modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej – beneficjent: Muzeum Wsi Radomskiej (autor: Michał Achtel, FleshStudio)
  • Zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości – beneficjent: Muzeum Niepodległości w Warszawie (autor: Michał Achtel, FleshStudio)
  • Rewaloryzacja zabytkowej ochronki w Żyrardowie – beneficjent: Miasto Żyrardów (autor: UM Żyrardów)

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś