Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki Funduszom Europejskim na terenie gminy Olszewo-Borki wzrosło wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji prądu. Projekt otrzymał ponad 6,9 mln zł  dofinansowania, z czego ponad 5,5 mln zł pochodzi ze środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, a blisko 1,4 mln zł z budżetu państwa. W ramach inwestycji wykonano montaż instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła w budynkach użyteczności publicznej i w gospodarstwach domowych.

 

Gmina Olszewo-Borki zainwestowała środki unijne w montaż odnawialnych źródeł energii. Projekt realizowany był na terenie 29 miejscowości: Antonin, Białobrzeg Bliższy, Białobrzeg Dalszy, Chojniki, Dobrołęka, Drężewo, Grabowo, Grabówek, Kordowo, Kruki, Łazy, Mostówek, Nakły, Nowa Wieś, Nożewo, Olszewo-Borki, Przystań, Rataje, Rżaniec, Stępna Michałki, Stępna Stara, Wyszel, Zabiele-Piliki, Zabiele-Wielkie, Zabrodzie, Żebry-Chudek, Żebry-Stara Wieś, Żebry-Żabin oraz Żerań Mały. W ramach inwestycji na budynkach mieszkalnych zamontowano łącznie 152 instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła pracujące w układzie powietrze-woda. Ponadto mikroinstalacje pojawiły się na 22 budynkach użyteczności publicznej, takich jak placówki oświatowe, świetlice, biblioteka, urząd, oczyszczalnia ścieków, stacja uzdatniania wody oraz na czterech budynkach partnerów projektu czyli obiektach ochotniczych straży pożarnych.

Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia udziału OZE w ogólnej produkcji energii na terenie gminy Olszewo-Borki oraz do redukcja gazów cieplarnianych. Podłączenie wybudowanych OZE do wewnętrznych instalacji w budynkach zmniejszyło wykorzystanie energii elektrycznej oraz cieplnej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Poprzez efektywne i racjonalne gospodarowanie zasobami, realizacja inwestycji wpłynie pozytywnie na stan środowiska naturalnego i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie.

 

Tytuł projektu: Wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii w gminie Olszewo-Borki
Beneficjent: Gmina Olszewo-Borki

Całkowita wartość projektu: 7 046 631,04 zł

Kwota dofinansowania: 6 975 873,04 zł (w tym 5 580 698,42 zł EFRR +1 395 174,6 zł BP)

Działanie: 4.1 Odnawialne źródła energii

Fot. Urząd Gminy Olszewo Borki

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś