Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze europejskie od lat wspierają ochronę zabytków na Mazowszu. Nie inaczej jest w przypadku gminy Radzymin, w której zlokalizowany jest Cmentarz Poległych podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To tam rozegrała się jedna z kluczowych walk wojny polsko-bolszewickiej. Modernizacja cmentarza odbyła się dzięki funduszom europejskim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Dzięki dofinansowaniu powstał również wirtualny spacer, dzięki któremu można odkrywać historię bez wychodzenia z domu. A idealna okazja ku temu będzie już 15 sierpnia, kiedy odbywać się będą uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej i zwycięskich walk o Radzymin, organizowane przez Gminę Radzymin, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin oraz Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu.

Sierpień to dobry moment na odkrywanie uroków Gminy Radzymin, zwłaszcza dla osób zainteresowanych historią. Zmodernizowany dzięki funduszom europejskim Cmentarz Poległych 1920 roku to unikalne miejsce na mapie Mazowsza i kraju. Informacje o historii, zabytkach oraz wirtualny spacer po cmentarzu dostępne są na stronie www.cmentarz1920.radzymin.pl. Co więcej, poznając okolice Radzymina warto połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając turystyczne szlaki rowerowe śladem historycznych miejsc.

Planując wyprawę w tą okolicę warto również odwiedzić Domek Ogrodnika wraz z otaczającym go parkiem założonym przez księżną Eleonorę Czartoryską właśnie w Radzyminie. Pochodzący z XVIII wieku budynek został odrestaurowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu regionalnego na lata 2014-2020. W budynku powstała przestrzeń ekspozycyjna z internetowymi infokioskami. W podziemiu znajduje się część muzealna, natomiast parter, antresola i tarasy przeznaczone są na działalność kulturalną i gastronomiczną. Otoczenie zewnętrzne również zostało odmienione dzięki funduszom europejskim, tym razem z programu Infrastruktura i Środowisko.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Fotografie przedstawiają: Domek Ogrodnika przed i po modernizacji

Źródło: Gmina Radzymin, autor fot. Zbigniew Pachulski

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych