Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze europejskie od lat wspierają ochronę zabytków na Mazowszu. Nie inaczej jest w przypadku gminy Radzymin, w której zlokalizowany jest Cmentarz Poległych podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To tam rozegrała się jedna z kluczowych walk wojny polsko-bolszewickiej. Modernizacja cmentarza odbyła się dzięki funduszom europejskim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Dzięki dofinansowaniu powstał również wirtualny spacer, dzięki któremu można odkrywać historię bez wychodzenia z domu. A idealna okazja ku temu będzie już 15 sierpnia, kiedy odbywać się będą uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej i zwycięskich walk o Radzymin, organizowane przez Gminę Radzymin, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin oraz Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu.

Sierpień to dobry moment na odkrywanie uroków Gminy Radzymin, zwłaszcza dla osób zainteresowanych historią. Zmodernizowany dzięki funduszom europejskim Cmentarz Poległych 1920 roku to unikalne miejsce na mapie Mazowsza i kraju. Informacje o historii, zabytkach oraz wirtualny spacer po cmentarzu dostępne są na stronie www.cmentarz1920.radzymin.pl. Co więcej, poznając okolice Radzymina warto połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając turystyczne szlaki rowerowe śladem historycznych miejsc.

Planując wyprawę w tą okolicę warto również odwiedzić Domek Ogrodnika wraz z otaczającym go parkiem założonym przez księżną Eleonorę Czartoryską właśnie w Radzyminie. Pochodzący z XVIII wieku budynek został odrestaurowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu regionalnego na lata 2014-2020. W budynku powstała przestrzeń ekspozycyjna z internetowymi infokioskami. W podziemiu znajduje się część muzealna, natomiast parter, antresola i tarasy przeznaczone są na działalność kulturalną i gastronomiczną. Otoczenie zewnętrzne również zostało odmienione dzięki funduszom europejskim, tym razem z programu Infrastruktura i Środowisko.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Fotografie przedstawiają: Domek Ogrodnika przed i po modernizacji

Źródło: Gmina Radzymin, autor fot. Zbigniew Pachulski

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś