Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 18 kwietnia, świętujemy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Rozwój kultury i dbałość o dziedzictwo narodowe to niezwykle ważne obszary wsparcia Unii Europejskiej. Dzięki pomocy z UE odnowione zostały m.in. instytucje kultury, muzea, zespoły pałacowo-parkowe oraz zabytki sakralne, a Mazowszanie zyskali możliwość korzystania z różnorodnej oferty kulturalnej regionu. W ramach tych działań udało się odnowić ponad 100 zabytków. Zobacz, jak wiele zrewitalizowanych obiektów pojawiło się na mapie Mazowsza dzięki funduszom europejskim.

 

Na grafice znajduje się hasło: Fundusze Europejskie chronią zabytki i wspierają rozwój kultury na Mazowszu. W tle zdjęcia zabytkowych obiektów

 

Inwestycje kulturalne są wyjątkowo różnorodne. Unia Europejska pomogła w rewitalizacji zabytków, instytucji kultury i poszerzaniu oferty kulturalno-edukacyjnej Mazowsza. Część inwestycji dofinansowanych w ramach tych działań dotyczyła obiektów zabytkowych, które zostały przekształcone w miejsca kulturalno-artystyczne. Fundusze europejskie w realny sposób wpłynęły na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu, co przełożyło się na poprawę jakości życia mieszkańców.

 

Poznaj odnowione zabytki Mazowsza

Do jednej z wyjątkowo okazałych inwestycji należy modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego ​im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Dofinansowanie zostało przeznaczone na odnowę XVIII-wiecznego pałacu, a także modernizację muszli koncertowej oraz zabytkowego ogrodzenia. Ponadto planowane jest również stworzenie ekspozycji reliktów XVII wiecznego dworu.

 

Kolejnym odrestaurowanym obiektem jest pochodzący z XX wieku Pałac w Brwinowie. Historia budynku sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy jego właścicielami była rodzina Wierusz-Kowalskich. Na przestrzeni lat obiekt służył jako szpital polowy, a następnie stał się własnością m.in. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dzięki wsparciu funduszy europejskich nastąpiła przebudowa budynku, remont oraz adaptacja na cele kulturalne, dzięki której Brwinów zyskał urokliwe Centrum Kulturalne usytuowane w zabytkowym Pałacu.

 

Z kolei w Sokołowie Podlaskim powstała „Stacja Sokołów”, czyli Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego. Sokołowski Ośrodka Kultury został przystosowany do pełnienia funkcji centrum informacji historycznej o regionie. „Stacja Sokołów” upamiętnia dawny szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, który łączył Warszawę z Wilnem. Zwiedzający mają okazję podziwiać dawne przedmioty codziennego użytku, jak: sprzęty kuchenne, monety czy lampy naftowe. Ponadto do eksponatów Muzeum należą stroje ludowe, charakterystyczne dla Nadbużańskiego Podlasia oraz dziennik podróżnika George’a Fostera opisujący wyprawę z Warszawy do Wilna.

 

Znaczną grupę dofinansowanych projektów stanowią także zabytki sakralne. Każdy z nich wyróżnia wyjątkowa historia, wiele z nich wymagało jednak generalnej renowacji, aby odzyskały dawną świetność. Jednym z takich obiektów jest Zespół klasztorny w Ratowie. Kościół to przykład sztuki architektonicznej z XVIII wieku – tzw. płonące rokoko. Odnowione zostały tam m.in. tynki wewnętrzne, podłogi oraz krużganki kościoła pw. św. Antoniego, a także budynki przyklasztorne oraz okalające obiekt ogrody. Ponadto przy Sanktuarium działa centrum kulturalno-edukacyjne pn. Ostoja św. Antoniego.

 

Fundusze Europejskie umożliwiły  także odrestaurowanie tzw. „polskiego Panteonu”, czyli ewangelicko – augsburskiego Kościoła Świętej Trójcy w Warszawie. W budynku wzmocniono istniejące konstrukcje, odtworzono klatkę schodową, a także zmodernizowano zewnętrzną kopułę oraz przystosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano również dawny budynek bożnicy bractwa Bet-Hamidrasz w Makowie Mazowieckim. Obiekt pochodzi z 1873 r. i dzięki remontowi z powodzeniem pełni dziś funkcje edukacyjne, kulturalne i turystyczne.

 

W Warszawie​ zmodernizowano także m.in. Muzeum na Woli przy ul. Srebrnej 12, zlokalizowane w neorenesansowym budynku z 1880 roku. Renowacja pozwoliła na zachowanie historycznego dziedzictwa dzielnicy oraz wpłynęła na rozszerzenie oferty kulturalnej w stolicy. Dzięki funduszom europejskim możliwa była także renowacja cennego zabytku polskiego baroku – zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie, a także średniowiecznych murów obronnych Starego Miasta.

 

Działania na rzecz ochrony dziedzictwa lokalnego zostały podjęte także w Ostrołęce, gdzie dzięki rewitalizacji zabytkowej kamienicy, Muzeum Kultury Kurpiowskiej zyskało nową przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Ponadto podczas prac remontowych, w kamienicy odkryto piwnice pochodzące z XVI wieku – jedne z najstarszych zachowanych murów w mieście. Fundusze europejskie wsparły także rozwój Muzeum Romantyzmu ​w Opinogórze. W ramach podjętych działań utworzono m.in. Oranżerię Muzeum, która następnie została zaaranżowana z zastosowaniem technologii audiowizualnych. Odrestaurowano krypty grobowe w kościele i zabytkowe nagrobki na cmentarzu. Z kolei w Ciechanowie udało się zmodernizować zabytkową Wieżę Ciśnień, która dzięki renowacji pełni obecnie funkcję kulturalną i edukacyjną.

 

Do odrestaurowanych zabytkowych obiektów należą także m.in. budynki dawnego kolegium i dawnej kolegiaty św. Michała w Płocku. Ponadto Płock może poszczycić się również przekształceniem dawnej Bożnicy przy ul. Kwiatka 7 w Muzeum Żydów Mazowieckich, a także rozbudową i adaptacją kamienicy przy ul. Tumskiej oraz odtworzeniem zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 na potrzeby działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Warto również wspomnieć, że dzięki dofinansowaniom w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zrekonstruowano obiekty kultury olenderskiej. Skansen w Wiączeminie prezentuje dorobek i kulturę olenderską (Polaków, Niemców, Żydów i Holendrów) na Mazowszu.

 

Grodzisk Mazowiecki również może poszczycić się ciekawą ofertą kulturalną. Dzięki funduszom europejskim odrestaurowano tam Willę „Niespodzianka”, a pobliska Adamowizna zyskała zrewitalizowany Dworek Rodziny Chełmońskich wraz z otoczeniem parkowym. Nowe życie zyskała także zabytkowa kamienica Deskurów w Radomiu. Dzięki wsparciu funduszy europejskich obiekt pełni teraz funkcje muzealne, edukacyjne oraz usługowo-biurowe. Wsparcie otrzymało także Muzeum Wsi Radomskiej, w którym przebudowano trasę turystyczną będącą częścią Muzeum, a także wzbogacono skansen o dwa nowe obiekty – amfiteatr z zapleczem wystawienniczo–konferencyjnym i pracownię konserwacji zabytków. Ponadto odrestaurowano także osiem innych zabytkowych budynków, w tym m.in. Zofiówkę z 1912 r. oraz zagrodę z połowy XIX w.

 

Fundusze europejskie pozwoliły na rewitalizację różnorodnych mazowieckich zabytków, a szeroki zakres oferty kulturalno-edukacyjnej gwarantuje, że każdy znajdzie atrakcję w obszarze swoich zainteresowań.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś