Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W ostatnią niedzielę, 27. września, tysiące mieszkańców Warszawy odwiedziło Miasteczko Edukacji Globalnej. W trakcie wyjątkowego wydarzenia, zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach obchodów Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015 (ERR), można było dowiedzieć się, jak Polska i Unia Europejska poprzez współpracę pomagają krajom rozwijającym się.

27. września Krakowskie Przedmieście w Warszawie zmieniło się w prawdziwe miasteczko tłumnie odwiedzane przez Warszawiaków i turystów, którzy mogli spotkać ratowników udzielających pomocy podczas katastrof humanitarnych, poznać budowę filtrów wodnych, lokalne zwyczaje i tańce z Tadżykistanu i Kirgistanu czy porozmawiać z wolontariuszami działającymi w różnych zakątkach świata. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, będące jednym z partnerów wydarzenia, przygotowało specjalną wystawę tematyczną poświęconą Europejskiemu Rokowi na Rzecz Rozwoju oraz cieszące się ogromnym powodzeniem edukacyjne quizy dotyczące największych beneficjentów unijnej pomocy – Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Wydarzenie zamknął koncert popularnego zespołu Sound’n’Grace.

Europejski Rok na rzecz Rozwoju (ang.European Year for Development) został ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego. Jego główne cele to podniesienie świadomości mieszkańców Unii Europejskiej w kwestii pomocy udzielanej przez Unię krajom rozwijającym się, zachęcenie ich do aktywnego udziału w przedsięwzięciach na rzecz współpracy rozwojowej, a także zaproszenie do ogólnoeuropejskiej dyskusji pod hasłem Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość. Unia Europejska, razem z państwami członkowskimi, jest największym darczyńcą na świecie – przez ostatnich dziesięć lat dzięki unijnym funduszom prawie 14 milionów dzieci poszło do szkoły, ponad 70 milionów osób uzyskało dostęp do czystej wody pitnej, a wykwalifikowani pracownicy opieki medycznej odebrali 7,5 miliona porodów.

Szczegółowe informacje o kalendarzu wydarzeń można znaleźć na stronie poświeconej Europejskiemu Roku na rzecz Rozwoju 2015.

Kontakt dla mediów:
Michał Kwietniewski, PRIMUM PR, tel. 728 313 510, m.kwietniewski@primum.pl

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych