Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czy innowacje zrewolucjonizowały medycynę? Jakie są realia w polskiej służbie zdrowia? Z jakimi chorobami cywilizacyjnymi przyszło nam się mierzyć? Te istotne tematy zostaną poruszone podczas specjalnego panelu poświęconego zdrowiu na 12. Forum Rozwoju Mazowsza. Już 6 grudnia wystąpią wybitni profesorowie oraz doktorzy z mazowieckich szpitali. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji przez stronę www.forumrozwojumazowsza.pl. Organizatorem Forum jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Patronat honorowy nad Forum objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Forum wspierane jest również przez Europejski Komitet Regionów.

Grafika przedstawia napis: Innowacje w medycynie – odpowiedź na wyzwania cywilizacyjne.

Wyższy poziom medycyny

Fundusze Europejskie już 18 rok wspierają ochronę zdrowia i dzięki milionom z Unii Europejskiej udało się doinwestować mazowieckie szpitale w najnowocześniejszy sprzęt, który każdego dnia ratuje życie i zdrowie mieszkańców Mazowsza. Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego udało się stworzyć na Mazowszu najnowocześniejsze centra zaawansowanego leczenia różnych schorzeń z obszaru m.in. neurologii, kardiologii, onkologii, rehabilitacji. Dodatkowo rozwój diagnostyki, wdrażanie specjalnych programów zdrowotnych takich jak walka z otyłością i cukrzycą wśród dzieci i młodzieży. Fundusze Europejskie pomogły także w walce z pandemią COVID-19.

Co będzie się działo podczas Forum Rozwoju Mazowsza?

Wystąpienia o innowacjach w medycynie rozpoczną się 6 grudnia od godziny 14:00 i potrwają 15:10. Pierwszy wystąpi prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, Kierownik Interwencyjnego Centrum Neuroterapii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Profesor zaprezentuje najnowsze technologie stosowane m.in. w neurochirurgii.

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim działa Interwencyjne Centrum Neuroterapii (ICN), które posiada unikalny i jedyny w Polsce sprzęt do wykonywania operacji w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. Jest to jedna z dwóch tego typu jednostek na świecie.  Posiadany sprzęt i wiedza zespołu medycznego sprawiły, że dla niektórych pacjentów z chorobami neurologicznymi MSB jest jedynym ośrodkiem w Europie prowadzącym tak specjalistyczne leczenie. Dalszy rozwój ICN możliwy był przy wsparciu środków europejskich z programu regionalnego. Ponad 17,7 mln zł pomogło wyposażyć centrum w najbardziej innowacyjne urządzenia medyczne do przeprowadzania operacji naczyniowych i onkologicznych mózgu.

Czy choroby dna miednicy u kobiet to już epidemia XXI wieku? Wypowie się na ten temat prof. dr hab. n. med. Ewa Barcz, kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kolejnym ekspertem będzie dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz, kierownik Katedry Urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Doktor zaprezentuje temat „Wczesne wykrywanie i radykalne leczenie raka gruczołu krokowego”.

Otyłość to wyzwanie współczesnej medycyny. Czy zdajemy sobie sprawę, że to skomplikowana choroba przewlekła? Jak sobie poradzić z otyłością opowie prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.

Choroby narządu wzroku zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, powodują zaburzenia lub utratę zdolności widzenia. Jak dbać o oczy i jak nie dać się chorobie wypowie się dr n. med. Agnieszka Kamińska, kierownik Zakładu Okulistyki, Międzyleski Szpital Specjalistyczny.

Rejestracja online

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na Forum Rozwoju Mazowsza przez stronę www.forumrozwojumazowsza.pl i wysłuchania panelu o innowacjach w służbie zdrowia. Dodatkowo będzie transmisja online na www.forumrozwojumazowsza.pl oraz w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/events/603153571017662/

Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027

Kolejna perspektywa finansowa to szansa na jeszcze większe dofinansowanie sektora medycznego. Dedykowany temu obszarowi Priorytet V. Fundusze Europejskie dla wyższej jakości życia na Mazowszu pozwoli zrealizować inwestycje zgodne z ramami strategicznymi Zdrowa Przyszłość, a także Mapą Potrzeb Zdrowotnych oraz Wojewódzkim Planem Transformacji dla województwa mazowieckiego.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś