Nasze serwisy
Czas prac nad zaplanowaniem kolejnej perspektywy unijnej to dobra okazja do podsumowania dotychczasowych doświadczeń i wyzwań z wdrażania programów UE. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych uczestniczyła w marcu w dwóch międzynarodowych wydarzeniach organizowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Europejski Instytut Administracji Publicznej. Instytucję reprezentował Dyrektor Mariusz Frankowski.
Polska jest jednym z największych beneficjentów polityki spójności Unii Europejskiej. Doświadczenia we wdrażaniu funduszy unijnych gromadzone od 2004 roku są podstawą do dzielenia się wiedzą na arenie międzynarodowej.
W dniach 14-16 marca polscy eksperci uczestniczyli w misji w Gruzji organizowanej w ramach projektu „Improving Infrastructure Quality through Better Planning System”, realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji. Celem projektu jest wsparcie gruzińskiej administracji krajowej i lokalnej w zakresie prowadzenia polityki regionalnej oraz identyfikacji najważniejszych projektów infrastrukturalnych. Oprócz ekspertów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w jego realizację zaangażowani są przedstawiciele: Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Ministerstwa Infrastruktury, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Podczas misji w Gruzji Polska delegacja zaprezentowała doświadczenia krajowe i regionalne w zakresie wdrażania funduszy unijnych, z uwzględnieniem zmian na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przedstawiono zarówno zagadnienia związane z programowaniem i wdrażaniem funduszy, jak i rolą administracji krajowej i lokalnej. Ważnym aspektem było zaprezentowanie doświadczeń Mazowsza, które rozdysponowało już do tej pory ponad 14 mld zł na inwestycje wspierające rozwój regionu. Były to m.in. projekty drogowe, kolejowe, inwestycje w urzędy, szkoły, szpitale, instytucje kultury, transport miejski, projekty skierowane do przedsiębiorców, jak i działania z zakresu edukacji, integracji społecznej i rozwoju rynku pracy.
Obrady podczas misji w Gruzji/ Zdjęcie: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji
Z kolei w dniach 21-22 marca w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium „Implementing the European Structural and Investment Funds Regulations 2014-2020” organizowane przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA). W seminarium uczestniczyli przedstawiciele administracji z Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Holandii, Niemiec i Słowenii. Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych opowiedział o tym, jak fundusze unijne pomagają rozwijać Mazowsze i z jakimi wyzwaniami mierzy się region.
Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Unii Europejskiej. To stąd pochodzi 22 procent polskiego PKB. Trzeba jednak pamiętać, że województwo jest bardzo zróżnicowane pod względem gospodarczym, co stanowi duże wyzwanie w kontekście wdrażania funduszy unijnych. Od stycznia 2018 r. Mazowsze jest statystycznie podzielone na Warszawę z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli odrębne jednostki statystyczne tzw. NUTS 2. To oznacza odrębne obszary wsparcia w kolejnej perspektywie unijnej, a więc szansę na jeszcze lepsze dopasowanie do potrzeb lokalnych – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Wystąpienie Mariusza Frankowskiego Dyrektora MJWPU podczas seminarium/ Zdjęcie: EIPA
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.
Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.