Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czas prac nad zaplanowaniem kolejnej perspektywy unijnej to dobra okazja do podsumowania dotychczasowych doświadczeń i wyzwań z wdrażania programów UE. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych uczestniczyła w marcu w dwóch międzynarodowych wydarzeniach organizowanych przez Ministerstwo Inwestycji  i Rozwoju oraz Europejski Instytut Administracji Publicznej. Instytucję reprezentował Dyrektor Mariusz Frankowski.

O planowaniu funduszy UE z przedstawicielami gruzińskiej administracji

Polska jest jednym z największych beneficjentów polityki spójności Unii Europejskiej. Doświadczenia we wdrażaniu funduszy unijnych gromadzone od 2004 roku są podstawą do dzielenia się wiedzą na arenie międzynarodowej.
W dniach 14-16 marca polscy eksperci uczestniczyli w misji w Gruzji organizowanej w ramach projektu  „Improving Infrastructure Quality through Better Planning System”, realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji. Celem projektu jest wsparcie gruzińskiej administracji krajowej i lokalnej w zakresie prowadzenia polityki regionalnej oraz identyfikacji najważniejszych projektów infrastrukturalnych. Oprócz ekspertów Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w jego realizację zaangażowani są przedstawiciele: Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Ministerstwa Infrastruktury, Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Podczas misji w Gruzji Polska delegacja zaprezentowała doświadczenia krajowe i regionalne w zakresie wdrażania funduszy unijnych, z uwzględnieniem zmian na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przedstawiono zarówno zagadnienia związane z programowaniem i wdrażaniem funduszy, jak i rolą administracji krajowej i lokalnej. Ważnym aspektem było zaprezentowanie doświadczeń Mazowsza, które rozdysponowało już do tej pory ponad 14 mld zł na inwestycje wspierające rozwój regionu. Były to m.in. projekty drogowe, kolejowe, inwestycje w urzędy, szkoły, szpitale, instytucje kultury, transport miejski, projekty skierowane do przedsiębiorców, jak i działania z zakresu edukacji, integracji społecznej i rozwoju rynku pracy.

 

Obrady podczas misji w Gruzji/ Zdjęcie: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury Gruzji

 

W międzynarodowym gronie o wyzwaniach we wdrażaniu funduszy UE

Z kolei w dniach 21-22 marca w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium „Implementing the European Structural and Investment Funds Regulations 2014-2020” organizowane przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA). W seminarium uczestniczyli przedstawiciele administracji z Bułgarii, Czech, Rumunii, Słowacji, Holandii, Niemiec i Słowenii. Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych opowiedział o tym, jak fundusze unijne pomagają rozwijać Mazowsze i z jakimi wyzwaniami mierzy się region.

Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Unii Europejskiej. To stąd pochodzi 22 procent polskiego PKB. Trzeba jednak pamiętać, że województwo jest bardzo zróżnicowane pod względem gospodarczym, co stanowi duże wyzwanie w kontekście wdrażania funduszy unijnych. Od stycznia 2018 r. Mazowsze jest statystycznie podzielone na Warszawę z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli odrębne jednostki statystyczne tzw. NUTS 2. To oznacza odrębne obszary wsparcia w kolejnej perspektywie unijnej, a więc szansę na jeszcze lepsze dopasowanie do potrzeb lokalnych  – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Wystąpienie Mariusza Frankowskiego Dyrektora MJWPU podczas seminarium/ Zdjęcie: EIPA

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś