Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska wspiera transformację w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Tylko na Mazowszu takie inwestycje otrzymały ponad 1,6 mld zł z programu regionalnego. I dlatego podczas Kongresu Czystego Powietrza nie mogło zabraknąć tematu finansowania europejskiego. Wydarzenie odbywa się w dniach 17-18 lutego 2022 roku, a jego organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR i Mazowiecką Agencją Energetyczną.

Hasło "O Funduszach Europejskich podczas Kongresu Czystego Powietrza" a w tle las i budynek

Czyste powietrze wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nie czekali ze działaniami, które mogą nas przybliżyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej. A własnie taki cel przyświeca strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Unia Europejska od lat wspiera inwestycje środowiskowe. Tylko na Mazowszu do tej pory dofinansowanie uzyskało ponad 440 projektów, których wsparcie przekroczyło 1,6 mld zł z programu regionalnego. Efekty tych inwestycji to między innymi piece zasilane mniej szkodliwym niż węgiel paliwem, panele fotowoltaiczne na domach mieszkańców, zmodernizowane energetycznie budynki urzędów, szpitali, czy instytucji kultury. To także szereg inwestycji w autobusy hybrydowe, ścieżki rowerowe i parkingi „Parkuj i Jedź”, które zachęcają do korzystania z transportu publicznego.

Wyzwania na rzecz czystego powietrza

Jednym z punktów Kongresu Czystego Powietrza była polemika poświęcona programom wsparcia w zwiększaniu efektywności energetycznej domów mieszkańców. Usuwanie tzw. kopciuchów jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza. Z jakimi wyzwaniami mierzą się gminy oraz sami mieszkańcy? O tym rozmawiali eksperci debaty prowadzonej przez Michała Niewiadomskiego, dziennikarza ekonomicznego.

Z pomocy finansowej z Unii Europejskiej korzysta wiele mazowieckich gmin, które dzięki temu chcą wymienić źródła ciepła w domach jednorodzinnych – W ramach programu regionalnego realizujemy 88 projektów na blisko 90 mln zł. To są projekty, które mają charakter parasolowy, czyli odbiorcą dofinansowania jest gmina, która zbiera zapotrzebowanie od mieszkańców – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Są to trudne w realizacji projekty z uwagi na wyzwania związane z wyłonieniem wykonawców w przetargach, czasem od zgłoszenia do samej wymiany pieca, czy rezygnacjami mieszkańców. Z kolei Marta Olczak z Zespołu Doradców Energetycznych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zwróciła uwagę na wyzwania związane z przygotowaniem wniosków o dofinansowanie oraz rozliczeniem wymiany pieców, a także koniecznością dotarcia z informacją na temat dostępnych możliwości do mieszkańców.

O perspektywie samorządowej opowiedzieli przedstawiciele miast Warszawa oraz Józefów. Marcin Morawski Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Urząd m.st. Warszawy zwrócił uwagę na uproszczenia wprowadzone w programie wsparcia wymiany pieców w stolicy, a także pomocy w wypełnianiu wniosków, na przykład w formie doradców w urzędach dzielnic. Z kolei Marek Banaszek Burmistrz Józefowa podkreślił potrzebę upraszczania języka, aby zasady ubiegania się o wsparcie były jak najbardziej zrozumiałe. Poruszył również kwestię odpowiedniego przeszkolenia urzędników wyjaśniających procedury mieszkańcom.

Uczestnicy panelu podczas Kongresu Czystego Powietrza. Od lewej: Michał Niewiadomski, dziennikarz ekonomiczny, Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Marcin Morawski Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Urząd m.st. Warszawy, Marta Olczak z Zespołu Doradców Energetycznych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Marek Banaszek Burmistrz Józefowa

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,2 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube, Instagram,
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś