Nasze serwisy
Powązki, Żoliborz, Saska Kępa, Grochów, czy na przykład Ochota wydają się być częścią Warszawy niemal od zawsze. Nic bardziej mylnego, tereny te zostały włączone dopiero w 1916 roku na mocy dekretu o poszerzeniu granic administracyjnych. Z okazji rocznicy tego wydarzenia Muzeum Niepodległości zorganizowało konferencję pt. „W sercu Mazowsza. W 105. rocznicę poszerzenia granic Warszawy”. W programie nie zabrakło oczywiście omówienia roli Unii Europejskiej w rozwoju miasta. Wydarzenie odbyło się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, którego rewitalizacja odbyła się również z pomocą europejską. Zapraszamy do obejrzenia nagrań z wystąpień i poznawania historii warszawskich dzielnic.
Warszawa liczy obecnie ponad 1,9 mln mieszkańców, a kolejnych kilkaset tysięcy osób codziennie dojeżdża do stolicy. Miasto wspólnie z okolicznymi powiatami generuje ponad 17 procent PKB Polski, jest więc nie tylko motorem napędzającym gospodarkę Mazowsza ale też kraju. Podczas konferencji przedstawiciele administracji regionalnej i lokalnej, historycy oraz muzealnicy zaprezentowali różne wymiary rozwoju miasta, również w kontekście całego województwa. Nie zabrakło oczywiście podkreślenia roli Unii Europejskiej.
Fundusze europejskie wspierają Polskę już od prawie 17 lat. Trudno wyobrazić sobie w jakim miejscu bylibyśmy dziś bez ponad 130 miliardów euro, które otrzymaliśmy do tej pory z Unii Europejskiej na rozwój wielu obszarów – co podkreślił Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Wiele inwestycji dotyczy również Warszawy. Tylko ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 instytucje publiczne, przedsiębiorcy, uczelnie, jednostki naukowe czy organizacje pozarządowe z terenu stolicy pozyskały ok. 3 mld zł wsparcia. Pomoc skierowana została na projekty realizowane na terenie miasta, ale też zasięgiem zdecydowanie wykraczają poza granice administracyjne, w efekcie rozwijając całe województwo.
Śladami Funduszy Europejskich po zabytkowo-kulturalnej mapie Warszawy
Ważnym aspektem rozwoju miasta jest dziedzictwo kulturowe – Unia Europejska wspiera projekty kulturalne, jak i projekty z zakresu dziedzictwa historycznego. Dzięki temu współtworzy Warszawę i przywraca pamięć o Warszawie z dawnych lat po to, aby kształtować lokalną wspólnotę, lokalną tożsamość – podkreślił Dyrektor MJWPU.
Pomoc europejska widoczna jest na terenie Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Woli, Pałacu w Wilanowie, czy zabytkowych kościołów – Kościoła Świętej Trójcy oraz Kościoła Świętego Krzyża. Wsparcie przeznaczone zostało na modernizację scen Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego, Teatru Dramatycznego. Remonty objęły Teatr Ochoty, a także budynek dawnego kina Polonia, które przystosowano dla potrzeb prowadzenia działalności teatralnej. Z pomocą europejską utworzono Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w zabytkowej willi na Targówku, wyremontowano zabytkowy pałacyk Koelichenów będący siedzibą biblioteki w dzielnicy Włochy, a także zmodernizowano scenę widowiskową Białołęckiego Ośrodka Kultury. A to tylko niektóre przykłady inwestycji zrealizowanych na terenie stolicy.
Zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia:
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Sieć Punktów Informacyjnych
Funduszy Europejskich w województwie mazowieckim
pn. 8.00-18.00, wt.-pt. 08.00-16.00
tel. 801 101 101*, 22 542 27 99
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych