Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

 

Powązki, Żoliborz, Saska Kępa, Grochów, czy na przykład Ochota wydają się być częścią Warszawy niemal od zawsze. Nic bardziej mylnego, tereny te zostały włączone dopiero w 1916 roku na mocy dekretu o poszerzeniu granic administracyjnych. Z okazji rocznicy tego wydarzenia Muzeum Niepodległości zorganizowało konferencję pt. „W sercu Mazowsza. W 105. rocznicę poszerzenia granic Warszawy”. W programie nie zabrakło oczywiście omówienia roli Unii Europejskiej w rozwoju miasta. Wydarzenie odbyło się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, którego rewitalizacja odbyła się również z pomocą europejską. Zapraszamy do obejrzenia nagrań z wystąpień i poznawania historii warszawskich dzielnic.

Warszawa liczy obecnie ponad 1,9 mln mieszkańców, a kolejnych kilkaset tysięcy osób codziennie dojeżdża do stolicy. Miasto wspólnie z okolicznymi powiatami generuje ponad 17 procent PKB Polski, jest więc nie tylko motorem napędzającym gospodarkę Mazowsza ale też kraju. Podczas konferencji przedstawiciele administracji regionalnej i lokalnej, historycy oraz muzealnicy zaprezentowali różne wymiary rozwoju miasta, również w kontekście całego województwa. Nie zabrakło oczywiście podkreślenia roli Unii Europejskiej.

Fundusze europejskie wspierają Polskę już od prawie 17 lat. Trudno wyobrazić sobie w jakim miejscu bylibyśmy dziś bez ponad 130 miliardów euro, które otrzymaliśmy do tej pory z Unii Europejskiej na rozwój wielu obszarów – co podkreślił Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Wiele inwestycji dotyczy również Warszawy. Tylko ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 instytucje publiczne, przedsiębiorcy, uczelnie, jednostki naukowe czy organizacje pozarządowe z terenu stolicy pozyskały ok. 3 mld zł wsparcia. Pomoc skierowana została na projekty realizowane na terenie miasta, ale też zasięgiem zdecydowanie wykraczają poza granice administracyjne, w efekcie rozwijając całe województwo.

Śladami Funduszy Europejskich po zabytkowo-kulturalnej mapie Warszawy

Ważnym aspektem rozwoju miasta jest dziedzictwo kulturowe – Unia Europejska wspiera projekty kulturalne, jak i projekty z zakresu dziedzictwa historycznego. Dzięki temu  współtworzy Warszawę i przywraca pamięć o Warszawie z dawnych lat po to, aby kształtować lokalną wspólnotę, lokalną tożsamość podkreślił Dyrektor MJWPU.

Pomoc europejska widoczna jest na terenie Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Woli, Pałacu w Wilanowie, czy zabytkowych kościołów – Kościoła Świętej Trójcy oraz Kościoła Świętego Krzyża. Wsparcie przeznaczone zostało na modernizację scen Teatru Powszechnego, Teatru Polskiego, Teatru Dramatycznego. Remonty objęły Teatr Ochoty, a także budynek dawnego kina Polonia, które przystosowano dla potrzeb prowadzenia działalności teatralnej. Z pomocą europejską utworzono Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w zabytkowej willi na Targówku, wyremontowano zabytkowy pałacyk Koelichenów będący siedzibą biblioteki w dzielnicy Włochy, a także zmodernizowano scenę widowiskową Białołęckiego Ośrodka Kultury. A to tylko niektóre przykłady inwestycji zrealizowanych na terenie stolicy.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia:

 

 

 

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś