Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rok 2020 postawił przed nami wszystkimi ogromne wyzwanie. Szczególnie ciężki okres przechodzi obecnie branża turystyczna, którą dotykają ogromne ograniczenia w prowadzeniu działalności. O wyzwaniach, potrzebach związanych z epidemią COVID-19, ale przede wszystkim o promocji marek turystycznych rozmawiali 3 grudnia uczestnicy konferencji „Międzynarodowe dobre praktyki w zarządzaniu marką turystyczną”. O wsparciu z Unii Europejskiej dla Mazowsza opowiedzieli podczas spotkania Przedstawiciele Zarządu Województwa oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Konferencję zorganizowała Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego

Epidemia koronawirusa zatrzymała europejskie i światowe gospodarki oraz zmieniła świat, który do tej pory znaliśmy. Ograniczenia mające na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców sprawiły, że część przedsiębiorców z dnia na dzień straciła możliwość prowadzenia działalności. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się branża turystyczna i branża kulturalna, które skutki pandemii koronawirusa dotknęły najwcześniej i wciąż walczą o przetrwanie, na co zwróciła Bożena Żelazowska Poseł na Sejm RP. Ponadto, jak zauważyła Dorota Zbińkowska Dyrektor Mazowieckiej Organizacji Turystycznej, turystyka jest trzecią, siłą pod względem generowania PKB w Polsce i na świecie. Jej wpływ wykracza więc daleko poza perspektywę pojedynczych przedsiębiorców, silnie oddziałując na gospodarkę i rynek pracy.

Jedną z form wsparcia w obliczu epidemii COVID-19 są fundusze z Unii Europejskiej. Dzięki temu Samorząd Mazowsza skierował do przedsiębiorców ofertę bezzwrotnych dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Do tej pory przyznano ponad 48 mln zł dla 1,2 tys. firm z branży turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej. Dalsze środki już niebawem skierowane zostaną do kolejnych przedsiębiorców, w tym z branży transportowej, sportowej, czy też rozrywkowej. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy obecnie na końcowym etapie realizacji programu regionalnego i możliwości finansowania są już bardzo ograniczone, na co zwrócił uwagę Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego. Organizacja dwóch konkursów dla firm mierzących się z największymi spadkami przychodów odbyła się w nadzwyczajnym, niespotykanym trybie i dzięki przesunięciom środków z innych obszarów. O tym na jakie wsparcie będzie można liczyć w perspektywie unijnej na lata 2021-2027 opowiedział z kolei Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Z jednej strony będą to środki w ramach Europejskiego Instrumentu Odbudowy, a z drugiej polityki spójności, z której Polska czerpie korzyści już od 16 lat. Planowane wsparcie turystyki obejmie m.in. odnowę zabytków, wsparcie instytucji kultury, ale też szlaki kulturowe, trasy i szlaki turystyczne, promocję regionalnych i lokalnych marek.

Podczas konferencji swoimi doświadczeniami w zarządzaniu markami turystycznymi podzielili się z kolei przedstawiciele Narodowej Organizacji Turystycznej Ukrainy, marki „GÓROLSKO SWOBODA produkt regionalny®”, landBrand oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Relacja z konferencji dostępna będzie już niebawem na stronie www.mazowsze.mrot.pl. Zapraszamy również do lektury Przewodnika Turystycznego „Odpocznij na Mazowszu”

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś