Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czyste powietrze to nie tylko kwestia dbania o środowisko, ale jeden z czynników wpływających na nasze zdrowie. Dlatego nie ma czasu do stracenia. Dzięki obecności w Unii Europejskiej możemy korzystać z pomocy finansowej na wymianę pieców, termomodernizację budynków, czy na przykład bardziej ekologiczny transport publiczny. Dlatego też programy wsparcia, a także szanse i bariery w transformacji energetycznej były jednym z tematów omawianych podczas  VI Kongresu Czystego Powietrza, którzy odbył się w dniach 8-9 marca w Warszawie.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza podczas VI Kongresu Czystego Powietrza, a w tle niebo

 

Jakość powietrza wpływa na zdrowie i życie mieszkańców. Dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że polskie miasta należą do grona najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na złą sytuację wpływają stare piece, ogrzewanie domów węglem, a stan ten potęgują utraty ciepła spowodowane słabą termoizolacją budynków. Nie bez znaczenia jest również m.in.: zanieczyszczenie transportowe. O tych i innych tematach wpływających na warunki do życia mieszkańców rozmawiali eksperci VI Kongresu Czystego Powietrza zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Zespołem Doradców Gospodarczych TOR oraz Mazowiecką Agencją Energetyczną. Kongres odbył się pod honorowymi patronatami Komisji Europejskiej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Efektywność programów wsparcia

Jednym z tematów omawianych podczas wydarzenia była efektywność programów finansowych wspierających ochronę powietrza i wnioski na przyszłość. Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego dla Mazowsza na lata 2014-2020 możliwe było już do tej pory na przykład zmodernizowanie energetyczne ponad 360 budynków użyteczności publicznej, czyli urzędów, szpitali, szkół, przedszkoli czy instytucji kultury. Mieszkańcy otrzymali możliwości wymiany starych pieców na bardziej przyjazne dla środowiska, czy też korzystania z niskoemisyjnych autobusów. Dużym wyzwaniem jest jednak zapewnienie środków na realizację inwestycji –  Jest ogromne zapotrzebowanie na finansowanie inwestycji energetycznych, natomiast rosnące koszty na przestrzeni ostatnich lat stały się dużym wyzwaniem dla samorządów, co widzimy chociażby po pojawiających się rezygnacjach z realizacji projektów – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – Przewidując lukę w finansowaniu pomiędzy perspektywami unijnymi zdecydowaliśmy się jeszcze w 2020 roku na organizację konkursu o wsparcie projektów termomodernizacyjnych. Wiedzieliśmy, że początkowo możliwe będzie dofinansowanie ograniczonej puli inwestycji, natomiast w miarę dostępności środków (również dodatkowych w ramach instrumentu ReactEU) Zarząd Województwa Mazowieckiego kierował wsparcie na kolejne projekty z listy rezerwowej – dodał Dyrektor MJWPU. Z pomocy europejskiej skorzystało m.in. Miasto st. Warszawa, które konsekwentnie dąży do realizacji celów niskoemisyjnych, co podkreślił  Jacek Kisiel Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Urząd m.st. Warszawy. Z kolei Andrzej Gula Prezes zarządu Polskiego Alarmu Smogowego zwrócił uwagę na brak regulacji systemowych w naszym kraju, które zmniejszają skuteczność działań na rzecz ochrony powietrza i stanowią ryzyko w kontekście wykorzystania przyszłych środków na ten cel.

 

Jakie możliwości przyniesie program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027?

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 wsparcie inwestycji na rzecz czystego powietrza przekroczy 1,9 mld zł. Będą to środki zarówno na kompleksowe projekty termomodernizacyjne w budynkach publicznych i mieszkalnych, instalacje odnawialnych źródeł energii, rozwój transportu ekologicznego, sieci ścieżek rowerowych i parkingów Parkuj i Jedź. Nowością będzie finansowanie działań z obszaru kontroli jakości powietrza, ekodoradztwa, infrastruktury związanej z carsharingiem, czy na przykład przygotowaniem planów zrównoważonej mobilności miejskiej.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,6 mld zł. To wsparcie w realizacji ponad 5,6 tys. inwestycji samorządów, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (w skrócie FEM). Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Gdzie szukać informacji?

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś