Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza już od prawie 19 lat. Autobusy niskoemisyjne, ścieżki rowerowe, parkingi „Parkuj i jedź”, nowoczesne pociągi, usługi elektroniczne, lepiej wyposażone szpitale, zmodernizowane instytucje kultury, zrewitalizowane przestrzenie miejskie, odnowione zabytki, czy szersza oferta edukacyjna to tylko niektóre przykłady inwestycji z których korzystamy na co dzień. Dlatego tak ważne jest podkreślanie wkładu Unii Europejskiej w rozwój regionu. I właśnie temat promocji efektów pomocy europejskiej omawiano 16 lutego br. podczas posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) Europejskiego Komitetu Regionów.

 

Hasło O dobrych praktykach w promocji Funduszy Europejskich na Mazowszu podczas obrad Europejskiego Komitetu Regionów, a w tle przykłady działań promujących fundusze europejskie na Mazowszu

 

Wszyscy korzystamy z bycia częścią wyjątkowej wspólnoty jaką jest Unia Europejska. Samorządy, uczelnie, firmy, instytucje kultury, szpitale, organizacje pozarządowe i wszystkie pozostałe podmioty realizujące projekty mają obowiązek informowania o źródle dofinansowania z Unii Europejskiej. W działania promujące są również zaangażowane instytucje odpowiedzialne za zarządzanie i wdrażanie funduszami europejskimi. I właśnie o sukcesach komunikacji Polityki Spójności wspierającej zrównoważony rozwój regionów europejskich rozmawiano podczas posiedzenia Komisji COTER z udziałem Moniki Hencsey Dyrektora Budżetu, Komunikacji i Spraw Ogólnych w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Doświadczenia Mazowsza w tym zakresie zaprezentował Marszałek Adam Struzik.

 

Widoczność Funduszy Europejskich na Mazowszu

Wnioski z „Badania rozpoznawalności i wiedzy o Funduszach Europejskich w społeczeństwie polskim. Edycja 2022” zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pokazują, że większość badanych z Mazowsza (92%) dostrzega pozytywny wpływ funduszy europejskich na rozwój naszego kraju, a także poprawę w jakości życia dzięki wykorzystaniu pomocy z UE. Co istotne, większość z nas zauważa wspierane obszary lub inwestycje w swoim najbliższym otoczeniu (80%), co podkreślił Marszałek Adam Struzik. Jest to m.in. efekt obecności logotypu funduszy europejskich w miejscach realizacji projektów, ale też szerokiej aktywności informacyjno-promocyjnej podejmowanej na Mazowszu.

 

Wystąpienie Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego podczas obrad Komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów

 

Jak promujemy Fundusze Europejskie na Mazowszu?

Posiedzenie Komisji COTER było okazją do zaprezentowania wybranych działań informacyjno-promocyjnych realizowanych przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Należą do nich:

  • Kampania „Piękni 18-letni” zrealizowana z okazji 18 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej w ramach której przygotowano 5 filmów pt. „Dominika”, „Art Deco”, „Tancerze”, „Utopiec” i „Ksiądz Wojciech”, a także przeprowadzono szereg działań promocyjnych w internecie, prasie oraz kinie. Zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych na profilu Fundusze Europejskie dla Mazowsza w serwisie YouTube.

 

  • Forum Rozwoju Mazowsza – najważniejsze wydarzenie poświęcone funduszom europejskim w regionie, które co roku skupia przedstawicieli administracji, biznesu, sektora naukowego i pozarządowego. Ostatnia, 12. edycja była szczególna z uwagi na inaugurację programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027”. Wydarzenie współtworzyło ponad 90 ekspertów, przeszło 40 Partnerów w ramach trzech stref tematycznych (Strefy Rozwoju Mazowsza, Strefy Zdrowia oraz Strefy Młodych), a udział w nim wzięło prawie 1,1 tys. osób na miejscu i ponad 1,5 tys. zdalnie. Patronat honorowy nad Forum sprawowali Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Ideę Forum wspierał również Europejski Komitet Regionów. Relacje z wydarzenia dostępne są na stronie forumrozwojumazowsza.pl oraz profilu w serwisie Facebook.

 

  • Konkurs Lider Zmian, mający na celu promocję efektów dofinansowanych projektów. Ostatnia, specjalna edycja odbyła się pod hasłem Lider Ochrony Zdrowia, a o wyróżnieniu zwycięzców zdecydowali mieszkańcy podczas internetowego głosowania. Informacje o konkursie dostępne są na stronie liderzmian.eu.

 

  • Magazyn „Fundusze Europejskie na Mazowszu” wydawany w formie drukowanej a także jako e-wydanie. Publikacja przekazywana jest do instytucji działających w województwie mazowieckim, a także promowana w internecie. Wszystkie numery dostępne są na stronie funduszenamazowszu.eu .

 

  • Filmy prezentujące efekty pomocy z Unii Europejskiej, m.in.: „Czarna Dama” wyróżniony nagrodą publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2022 w kategorii konkursu spotów reklamowych „Fundusze Europejskie w kadrze”, czy też film „Wybudzony” nagrodzony w 2021 roku.

 

  • Strona internetowa funduszedlamazowsza.eu, gdzie dostępne są wszystkie informacje o aktualnych i planowanych konkursach o unijne dofinansowanie, a także materiały o efektach pomocy europejskiej.

 

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska od lat wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 dofinansowanie projektów samorządowych, biznesowych, naukowych, społecznych oraz wspierających rozwój rynku pracy przekroczyło 8,6 mld zł. Przed nami kolejne możliwości, które przyniesie program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, a z efektów projektów skorzystają mieszkańcy województwa. Szczegółowe informacje o obecnych oraz przyszłych możliwościach pozyskania wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś