Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opis projektu:

Dworzec kolejowy w Teresinie wraz z przylegającym placem oraz ulicami Torową i Lipową stanowi serce gminy i jest wizytówką miejscowości. Teresiński obiekt dworcowy, będący do niedawna własnością kolei przez wiele lat był nieodnawiany i ulegał coraz większemu zniszczeniu. Budynek wymagał generalnego remontu i przebudowy. Dzięki wsparciu funduszy europejskich powstało jedyne w swoim rodzaju miejsce, łączące funkcjonalność dworca ze strefą kultury i rekreacji.

Projekt realizowany był w partnerstwie z miastem Sochaczew i Fundacją Radia Niepokalanów. W ramach przedsięwzięcia wykonano szereg prac budowlano-remontowych. Inwestycja dotyczyło generalnej przebudowy budynku w ramach istniejącej kubatury dworca. Wykonano m.in.: wymianę drzwi i okien, przebudowę istniejących pomieszczeń, remont komina oraz dachu, docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych, a także modernizację instalacji sanitarnych. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu zagospodarowano także teren otaczający budynek, nazwany Skwerem Niepodległości. Powstały miejsca parkingowe, plac z mobilnymi siedziskami i stelażami na czasowe wernisaże, a także fontanna. Teren wokół dworca zdobi nowa roślinność oraz efektowne oświetlenie. Jednocześnie wykonano przebudowę ulicy Torowej, która wyglądem upodobniła się do ulicy Lipowej.

Nowoczesny dworzec kolejowy ma obecnie trzy kondygnacje: w najniższej powstała sala widowiskowa z zapleczem, na parterze jest kasa biletowa, poczekalnia z miękkimi fotelami i estetycznymi stolikami oraz Punkt Biblioteczny. W oczekiwaniu na pociąg można tu oglądać prezentacje multimedialne oraz skorzystać z komputerowej informacji. Poddasze to dwie sale przeznaczone na projekty współpracy międzynarodowej. Obiekt wyposażony jest w windę. Na każdym poziomie dostępne są toalety.

Dworzec po modernizacji stał się wizytówką Teresina z ciekawą ofertą kulturalną. Tutaj odbywają się warsztaty plastyczne oraz filmowe, jest to miejsce spotkań mieszkańców gminy. Obecnie dworzec poza swoją podstawową funkcją czyli obsługą podróżnych (zakup biletów i poczekalnia) pełni rolę miejsca spotkań i integracji mieszkańców.

Galeria

Gmina Teresin

Informacje szczegółowe o projekcie:

Beneficjent:

Gmina Teresin

Projekt:

Adaptacja budynku dworca w Teresinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno-artystyczne – „Dworzec TO.Kultura!”

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Fundusz:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu: 5 411 940,26 zł

Dofinansowanie UE: 3 131 425,74 zł

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś