Nasze serwisy
WUP w Warszawie opublikował bazę umów zawartych w ramach konkursu nr RPMA.08.03.02-IP.02-14-001/18. Zawiera ona dane 11 instytucji, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie miejsc opieki dla dzieci do lat 3 na terenie Warszawy i okolic (obszar ZIT WOF). Będą one wdrażać projekty o wartości ponad 26,5 mln złotych.
Na rozstrzygnięcie konkursu z 2018 r. czekali wszyscy zainteresowani, szczególnie projektodawcy, dla których moment rozstrzygnięcia konkursu oznacza zorganizowanie najbardziej istotnej fazy realizacji projektów. Swoje żłobki otworzą na terenie Warszawy: na Bemowie (36 miejsc), Białołęce (82), Targówku (16), Mokotowie (16), Ursynowie (150), Ursusie(120), Wesołej (75) oraz w Pruszkowie (40), Ząbkach (32) i Międzyborowie (15).
Otwarcie żłobka, klubu dziecięcego, czy miejsc opieki u opiekuna dziennego wiąże się z wieloma wyzwaniami, głównie pod względem organizacyjnym. Faza przygotowawcza na którą składają się: przygotowanie placu zabaw, adaptacja pomieszczeń, zakup wyposażenia nie będą mogły przekroczyć 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. Jej powodzenie będzie miało bezpośredni wpływ na dalszą fazę realizacji projektu, ponieważ każdy nowoutworzony żłobek, czy klub będzie musiał spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Pozytywne zakończenie tej fazy będzie stanowić punkt wyjścia dla właściwego działania placówki. Zatrudnienie kadry, organizacja pracy, opracowanie statutu, czy zarejestrowanie placówki to tylko niektóre z nich. Ich realizacja przybliży beneficjenta do ostatecznej fazy realizacji projektu tj. przyjęcia dzieci do żłobka, czy klubu.
Rodzice maluchów powinni trzymać rękę na pulsie już teraz, czyli na etapie upublicznienia listy umów. Kontakt z beneficjentem to podstawowy krok do zapewniania miejsca dla dziecka. Istotą uczestnictwa w projekcie będzie zgłoszenie chęci udziału w projekcie i pozytywne przejście rekrutacji. Do projektu rekrutowani będą rodzice i opiekunowie dzieci, zarówno pracujący (w tym przebywające na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim) jak i bezrobotni, czy bierni zawodowo (w tym na urlopie wychowawczym).
Uczestnictwo w projekcie oznaczać będzie dla nich powrót do pracy i powierzenie opieki nad maluchem placówce, która zapewni mu kompleksową opiekę.