Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znajdujemy się w przełomowym momencie dla rozwoju Mazowsza. Przed nami kolejne możliwości, które przyniesie program regionalny Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 z ponad 9 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej.  Przed jakimi wyzwaniami stoi Mazowsze? Jakie dziedziny będą miały kluczowe znaczenie w naj­bliższych latach? Tego dowiecie się Państwo z najnowszego numeru magazynu Fundusze Europejskie na Mazowszu”.

Nie zapominamy o efektach dotychczas dofinansowanych projektów, których tylko w ciągu kilku ostatnich lat jest już ponad 5,6 tysiąca! Dzięki temu powstało na przykład innowacyjne rozwiązanie do diagnostyki autyzmu u dzieci, z wykorzystaniem metody monitorowania ruchu oczu. Czy odzież robocza noszona przez pracowników z branży budowlanej może wykrywać przewody pod napięciem? Chociaż brzmi to dosyć abstrakcyjnie, dzięki funduszom europejskim jest jak najbardziej możliwe. Wsparcie projektów biznesowych to jednak nie wszystko. Efekty pomocy z Unii Europejskiej widoczne są również w obszarze dziedzictwa kul­turowego. Tak jest chociażby w przypadku Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim w okolicach Płocka, gdzie znajduje się największa w kraju kolekcja pamiątek po olendrach, którzy przybyli na te tereny z Flandrii, Fryzji oraz Niemiec w okresie od XVII do połowy XIX w. To oczywiście tylko wybrane zagadnienia poruszane w tym numerze.

Zapraszamy do lektury!

W numerze 3/2022 polecamy:

  • Unia przyspieszy zieloną i cyfrową transformację – rozmowę z Elisą Ferreirą, europejską komisarz ds. spójności i reform.
  • Miliardy dla Mazowsza  garść wiadomości o nowym programie regionalnym na lata 2021-2027
  • Wyzwania na miarę czasów  rozmowę z Emmą Toledano Laredo, dyrektorem Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej
  • Rehabilitacja mięśni dna miednicy – innowacyjny system wspomagający leczenie nietrzymania moczu
  • Ubrania z alarmem – „inteligentną” odzież ostrzegającą o zagrożeniu porażeniem prądem czy poparzenia, gdy temperatura jest zbyt wysoka.
  • Świt na cały dzień  nowa odsłona zabytkowego kina „Świt” w Zwoleniu, które stało się kulturalnym centrum miasta.  

Publikacja wydawana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych dostępna jest również w wersji elektronicznej na stronie www.funduszenamazowszu.eu.

Pliki do pobrania

Magazyn FEM 3/2022

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś