Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Podział statystyczny Mazowsza to wielki sukces, który pozwolił na pozyskanie znacznie większych środków z budżetu Unii Europejskiej i otworzyło to nowe możliwości finansowania. A w jaki sposób i  dlaczego – więcej o tym dowiecie się z rozmowy z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego w najnowszym wydaniu magazynu Fundusze Europejskie na Mazowszu.

 

okładka magazynu przedstawiająca kolarz zdjęć z kobiecą twarzą przechodzącą w książkę i w miasto

 

Najważniejszym punktem 12. Forum Rozwoju Mazowsza była inauguracja nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. W magazynie przypomnimy o tym grudniowym wydarzeniu. Jesteśmy bowiem w przededniu uruchomienia pierwszych konkursów o unijne dofinansowanie z nowej puli środków dla Mazowsza. Dowiecie się jakie będą główne obszary wsparcia w kolejnych latach i na jakie działania będzie można się ubiegać o fundusze już w tym roku. O tym specjalnie dla czytelników „Funduszy Europejskich na Mazowszu” mówią przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego. A co już zrobiono dzięki funduszom unijnym i o planach na najbliższe lata opowiedzą przedstawiciele mazowieckich samorządów.

W artykule W dwa dni dookoła Mazowsza jeszcze raz powróćmy do grudniowych debat. Uczestniczący w nich wybitni naukowcy, przedsiębiorcy i samorządowcy „wzięli na warsztat” m.in. nasze zdrowie, zielone miasta przyszłości i edukację. Poczytajmy i posłuchajmy o dokonaniach i realizowanych pomysłach na lepsze życie.

A co jeszcze w numerze?

 

Energia do działania

Zmiany w sposobie wytwarzania i korzystania z energii szły w dobrym kierunku, ale wprowadzaliśmy je jako kraj i wspólnota zbyt wolno. Samorządy mają sporo narzędzi, które pozwalają im mocniej włączyć się w zieloną transformację. Jakie to narzędzia – więcej na stronie 26.

 

Miejsce otwarte dla wszystkich

Odbywają się tutaj Koncerty jazzowe w Podziemiach Kamedulskich, wystawy malarskie, spotkania z twórcami i wiele innych imprez artystycznych. Tutejszy proboszcz zadbał o duszę w pełnym zakresie. A to tylko wycinek z życia parafii pw. bł. Edwarda Detkensa w Lasku Bielańskim w Warszawie. Żeby dowiedzieć się więcej otwórz magazyn na stronie 30.

 

Inwestycja w tożsamość

Efekt przerósł oczekiwania. Pod koniec ubiegłego roku uroczyście otwarto Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Było to zwieńczenie kilkuletnich starań o realizację projektu, który początkowo mierzono na znacznie mniejszą skalę. A przecież jeszcze niedawno wiedza o tym, że w Ostrowi mieszkali Pileccy, nawet wśród mieszkańców była znikoma. A teraz? Czytaj na stronie 33.

 

Ogród wiedzy i edukacji

Jest rok 1818. Dzięki staraniom Michała Szuberta, profesora botaniki nowo powołanego Uniwersytetu Warszawskiego, w północnej części dawnego Ogrodu Królewskiego przy Alejach Ujazdowskich zostaje założony ogród botaniczny. Dwieście lat później, za sprawą funduszy europejskich, w budynku, gdzie Szubert mieszkał jako pierwszy dyrektor ogrodu, powstaje Centrum Edukacyjno-Kulturalne Ogrodu Botanicznego UW. I dzieje się! Więcej na tronie 36.

 

Nauka dla gospodarki

W Dziekanowie Leśnym w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego powstał unikatowy ośrodek naukowy – Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. Jego utworzenie rozpoczyna nowy rozdział w historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Powstaje solidny most między nauką a gospodarką. Jaki? Odpowiedź na stronie 39.

No i na koniec perełka! Pierwsze nabory wniosków już w marcu! Koniecznie wejdź na stronę 43.

 

Publikacja wydawana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych dostępna jest również w wersji elektronicznej na stronie www.funduszenamazowszu.eu.

Pliki do pobrania

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś