Nasze serwisy
Podział statystyczny Mazowsza to wielki sukces, który pozwolił na pozyskanie znacznie większych środków z budżetu Unii Europejskiej i otworzyło to nowe możliwości finansowania. A w jaki sposób i dlaczego – więcej o tym dowiecie się z rozmowy z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego w najnowszym wydaniu magazynu Fundusze Europejskie na Mazowszu.
Najważniejszym punktem 12. Forum Rozwoju Mazowsza była inauguracja nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. W magazynie przypomnimy o tym grudniowym wydarzeniu. Jesteśmy bowiem w przededniu uruchomienia pierwszych konkursów o unijne dofinansowanie z nowej puli środków dla Mazowsza. Dowiecie się jakie będą główne obszary wsparcia w kolejnych latach i na jakie działania będzie można się ubiegać o fundusze już w tym roku. O tym specjalnie dla czytelników „Funduszy Europejskich na Mazowszu” mówią przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego. A co już zrobiono dzięki funduszom unijnym i o planach na najbliższe lata opowiedzą przedstawiciele mazowieckich samorządów.
W artykule W dwa dni dookoła Mazowsza jeszcze raz powróćmy do grudniowych debat. Uczestniczący w nich wybitni naukowcy, przedsiębiorcy i samorządowcy „wzięli na warsztat” m.in. nasze zdrowie, zielone miasta przyszłości i edukację. Poczytajmy i posłuchajmy o dokonaniach i realizowanych pomysłach na lepsze życie.
A co jeszcze w numerze?
Zmiany w sposobie wytwarzania i korzystania z energii szły w dobrym kierunku, ale wprowadzaliśmy je jako kraj i wspólnota zbyt wolno. Samorządy mają sporo narzędzi, które pozwalają im mocniej włączyć się w zieloną transformację. Jakie to narzędzia – więcej na stronie 26.
Odbywają się tutaj Koncerty jazzowe w Podziemiach Kamedulskich, wystawy malarskie, spotkania z twórcami i wiele innych imprez artystycznych. Tutejszy proboszcz zadbał o duszę w pełnym zakresie. A to tylko wycinek z życia parafii pw. bł. Edwarda Detkensa w Lasku Bielańskim w Warszawie. Żeby dowiedzieć się więcej otwórz magazyn na stronie 30.
Efekt przerósł oczekiwania. Pod koniec ubiegłego roku uroczyście otwarto Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Było to zwieńczenie kilkuletnich starań o realizację projektu, który początkowo mierzono na znacznie mniejszą skalę. A przecież jeszcze niedawno wiedza o tym, że w Ostrowi mieszkali Pileccy, nawet wśród mieszkańców była znikoma. A teraz? Czytaj na stronie 33.
Jest rok 1818. Dzięki staraniom Michała Szuberta, profesora botaniki nowo powołanego Uniwersytetu Warszawskiego, w północnej części dawnego Ogrodu Królewskiego przy Alejach Ujazdowskich zostaje założony ogród botaniczny. Dwieście lat później, za sprawą funduszy europejskich, w budynku, gdzie Szubert mieszkał jako pierwszy dyrektor ogrodu, powstaje Centrum Edukacyjno-Kulturalne Ogrodu Botanicznego UW. I dzieje się! Więcej na tronie 36.
W Dziekanowie Leśnym w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego powstał unikatowy ośrodek naukowy – Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. Jego utworzenie rozpoczyna nowy rozdział w historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Powstaje solidny most między nauką a gospodarką. Jaki? Odpowiedź na stronie 39.
No i na koniec perełka! Pierwsze nabory wniosków już w marcu! Koniecznie wejdź na stronę 43.
Publikacja wydawana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych dostępna jest również w wersji elektronicznej na stronie www.funduszenamazowszu.eu.