Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Inwestycje realizowane przy wsparciu środków unijnych zmieniają miasta, powiaty i gminy Mazowsza. Mają również bezpośredni wpływ na życie mieszkańców. W Ciechanowie fundusze europejskie pomogły zbudować węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP oraz przebudować ulicę Sienkiewicza. Powstały ścieżki rowerowe, nowe parkingi dla samochodów i rowerów, a także obwodowa droga gminna, służąca lepszemu wykorzystaniu transportu publicznego w mieście. Zrealizowany projekt  kosztował blisko 42,2 mln zł, a wkład pieniędzy unijnych to ponad 33,3 mln zł. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Transport to jedna z ważniejszych wizytówek miasta. Właśnie od rozwiązań komunikacyjnych zależy jakość życia mieszkańców, rozwój, bezpieczeństwo, a także ochrona powietrza. Projekt pt. „Stworzenie warunków do wykorzystania transportu multimodalnego przez budowę w rejonie dworca kolejowego w Ciechanowie drogowo–kolejowego węzła przesiadkowego wraz z przebudową ul. Sienkiewicza (droga dojazdowa do dworca PKP) i rozbudową sieci dróg dla rowerów oraz ograniczenie niskiej emisji w Ciechanowie poprzez budowę nowej obwodowej drogi gminnej na potrzeby rozbudowy miejskiego systemu komunikacji zbiorowej” otrzymał ponad 33,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Co zostało wykonane?

Fundusze europejskie pomogły  wybudować centrum przesiadkowe Park&Ride pomiędzy ul. Sienkiewicza w Ciechanowie, a pasem dróg kolejowych. Powstały 2 parkingi dla ponad 200 samochodów, w tym 13 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Rowerzyści mają do dyspozycji 40 stanowisk, pojawiły się też miejsca dla taksówkarzy. Kolejnym elementem inwestycji była budowa pięciu zatok autobusowych wraz z wiatami przystankowymi. Na 14 przystankach miejskich, w tym dwóch na terenie węzła przesiadkowego oraz dwóch przy ul. Sienkiewicza uruchomiony został system  informacji pasażerskiej. Gratką dla miłośników jednośladów jest nowa trasa rowerowa o długości 1,3 km. Wnioskodawca zadbał o oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Dofinansowanie zostało przeznaczone także na budowę nowej obwodowej drogi gminnej wraz ze ścieżkami rowerowymi na potrzeby rozbudowy miejskiego systemu komunikacji zbiorowej. Prace polegały m.in. na budowie ponad 3 km jezdni głównej drogi gminnej, budowie ponad 6 km tras rowerowych, chodników w ciągu drogi gminnej, zatok autobusowych wraz z peronami. W ramach projektu powstały zjazdy publiczne oraz indywidualne dla mieszkańców wraz z kanalizacją deszczową i rowami przydrożnymi. Na jezdni wykonano oznakowanie pionowe i poziome oraz wyznaczono niezbędne przejścia dla pieszych w miejscach zapewniających bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na koniec przebudowane zostało oświetlenie uliczne. Wnioskodawca przyznane środki zainwestował także w nowy tabor. Po Ciechanowie jeżdżą dwa zakupione autobusy niskoemisyjne, jeden z napędem elektrycznym, drugi niskopodłogowy.

Efekty i korzyści

Realizacja inwestycji pomogła unowocześnić transport w mieście. Ekologiczne autobusy chronią środowisko, nowe ścieżki rowerowe ułatwiają mieszkańcom nowych osiedli z terenu Gminy Miejskiej Ciechanów i Gminy Opinogóra Górna w dojazdach do pracy, szkoły czy obiektów użyteczności publicznej. Jest bezpieczniej, transport zbiorowy jest na wyższym poziomie, a mieszkańcy i podróżni chętnie korzystają z centrum przesiadkowego.

 

Tytuł projektu: Stworzenie warunków do wykorzystania transportu multimodalnego przez budowę w rejonie dworca kolejowego w Ciechanowie drogowo–kolejowego węzła przesiadkowego wraz z przebudową ul. Sienkiewicza (droga dojazdowa do dworca PKP) i rozbudową sieci dróg dla rowerów oraz ograniczenie niskiej emisji w Ciechanowie poprzez budowę nowej obwodowej drogi gminnej na potrzeby rozbudowy miejskiego systemu komunikacji zbiorowej

Beneficjent: Gmina Miejska Ciechanów

Całkowita wartość projektu: 42 176 426,88 zł

Kwota dofinansowania UE: 33 303 221,49 zł

Działanie: 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałanie: 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej

 

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś