Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zachowanie dziedzictwa narodowego, wprowadzenie nowych ekspozycji, a także stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości to główne cele projektu, który został zrealizowany dzięki Funduszom Europejskim. Muzeum Niepodległości zainwestowało w ochronę zabytków ponad 5,1 mln zł, z czego 3 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Fundusze europejskie pomagają zachować nasze dziedzictwo kulturowe wspierając działania związane z remontami i pracami konserwatorskimi mazowieckich zabytków. Projekt pt. „Zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości” otrzymał 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu, wnioskodawca wykonał prace remontowo-budowlane polegające na wzmocnieniu stropów w zachodniej części skrzydła X Pawilonu Cytadeli, gdzie stworzony został Centralny Magazyn Zbiorów. Kolejnym etapem  było odpowiednie umeblowanie np. regały, szafy, pracownia fotograficzna, osuszacze powietrza, gabloty. W oknach zamontowano rolety zaciemniające, a na szybach naklejono folie blokujące promieniowanie UV. Zebranie zbiorów w jednym miejscu jest w tej chwili bardzo wygodne i umożliwia organizację atrakcyjnych tematycznie, dynamicznie zmieniających się, wystaw czasowych.

Wnioskodawca za przyznane dofinansowanie utworzył 5 pracowni naukowo-merytorycznych, pojawiła się nowa ekspozycja stała pt. „Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej” wraz z odpowiednią aranżacją scenograficzną (gabloty, aranżacja plastyczna, stanowiska multimedialne). Wnioskodawca na potrzeby tej wystawy kupił m.in. projektory, głośniki z osprzętem, okładziny ścienne i podłogowe, grafiki wielkoformatowe. Udało się także zaadoptować 3 pomieszczenia na Galerię Zbiorów Muzeum. Dla miłośników historii udostępniona została ekspozycja plenerowa pt. „Spacer historyczny”.

Realizacja projektu pozwoliła stworzyć odpowiednie warunków do przechowywania zbiorów. Udało się  wyeksponować dobra narodowe i kulturowe, znajdujące się w posiadaniu Muzeum. Ciekawa oferta wystawiennicza przyciąga zwiedzających i wzmacnia sektor kultury na Mazowszu.

 

Tytuł projektu: Zwiększenie dostępności do kultury i zachowanie dziedzictwa narodowego poprzez poszerzenie oferty wystawienniczej oraz stworzenie Centralnego Magazynu Zbiorów Muzeum Niepodległości

Beneficjent: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 5 105 447,97 zł

Kwota dofinansowania UE: 3 039 103,42 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Fot. Michał Achtel, FleshStudio

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś