Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Jak ściągnąć biznes do laboratoriów naukowych? Tworzyć ofertę dopasowaną do potrzeb gospodarki. W tym tygodniu poznaliśmy listę  8 projektów z zakresu rozwoju zaplecza badawczego instytucji naukowych wybranych do wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Pula dofinansowania inwestycji przekroczy 226 mln zł. 

Mazowsze jest liderem pod względem inwestycji w badania i rozwój w Polsce. Stąd pochodzi prawie 40 procent nakładów, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Pomogą w tym fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, które zasilą zwiększenie zaangażowania biznesu w obszar R&D, jak i tworzenie zaplecza badawczego. Unijne finansowanie obejmie doposażenie jednostek naukowych w specjalistyczny sprzęt umożliwiający realizację prac zgodnych z obszarami inteligentnej specjalizacji Mazowsza, do których należą wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania oraz nowoczesne usługi dla biznesu. Już na etapie planowania prac naukowcy musieli założyć wykorzystanie infrastruktury dla potrzeb przedsiębiorców.

Dzięki funduszom z programu regionalnego pomagamy naukowcom tworzyć zaplecze badawczo-rozwojowe dopasowane do potrzeb biznesu, a więc takie w które przedsiębiorcy będą chcieli zainwestować. W pierwszym konkursie skierowanym do instytucji naukowych w sumie ponad 226 mln zł dofinansowania uzyskało osiem projektów. Ich realizacja pozwoli na prowadzenie prac badawczych w zakresie m.in. innowacyjnych rozwiązań miejskich, produkcji, motoryzacji, ochrony zdrowia, czy energetyki – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Powstaje Kampus Nowych Technologii PW

Fundusze unijne pozwolą na utworzenie Kampusu Nowych Technologii, który stanowi nowatorskie na skalę Europy przedsięwzięcie w obszarze smart living. Dzięki ponad 83 mln zł dofinansowania powstanie przestrzeń do rozwoju i testowania nowych rozwiązań z zakresu inteligentnych miast, w dużej mierze w oparciu o formułę tzw. żywych laboratoriów. Formuła zakłada tworzenie rozwiązań dopasowanych do potrzeb, dzięki współpracy różnych podmiotów – przedsiębiorców, naukowców i przede wszystkim odbiorców produktów i usług. Kampus Nowych Technologii będzie częścią ekosystemu innowacji Politechniki Warszawskiej, w którego skład wchodzą już powstałe z udziałem funduszy unijnych Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT.

Inwestycje w zaplecze badawcze Instytutu Matki i Dziecka, PIMOT i SGGW

Stołeczna baza naukowa wzbogaci się również o inwestycje Instytutu Matki i Dziecka, Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Unijne finansowanie obejmie wyposażenie w specjalistyczny sprzęt ośrodka badawczo-rozwojowego Instytutu Matki i Dziecka realizującego prace z zakresu genetyki medycznej, diagnostyki wrodzonych wad metabolizmu oraz badań diagnostycznych noworodków. W gronie dofinansowanych projektów jest rozwój Centrum Bezpieczeństwa Transportu i Diagnostyki Pojazdów PIMOT. Działania pozwolą na zwiększenie dostępności badań dla branży motoryzacyjnej i transportowej. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wzbogaci się natomiast o Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia, z którego usług skorzystają głównie przedsiębiorcy z branży spożywczej.

Ośrodki naukowe z Płocka, Otwocka i Radomia też stawiają na innowacje

Fundusze z RPO WM zainwestowane zostaną w utworzenie Centralnego Laboratorium Mechaniki i Budownictwa Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku, gdzie prowadzone będą prace w obszarze konstrukcji, materiałów budowlanych, czy systemów mechanicznych. Dofinansowanie obejmie utworzenie centrum informacyjno-wdrożeniowego przemysłowych technik radiacyjnych Centrix w ramach Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku. Będzie ono stanowiło wsparcie w rozwoju działalności przedsiębiorstw produkcyjnych, ale też instytucji badawczych. Fundusze z programu regionalnego pozwolą na uruchomienie Centrum Prototypowania Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu. Będzie to odpowiedź na zapotrzebowanie gospodarki na usługi w zakresie działalności prototypowej, ale też miejsce doskonalenia kompetencji sektora zaawansowanych technologii. Radomski Instytut utworzy także Ośrodek Inteligentnych Specjalizacji w Zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego. Będzie to zaplecze do prowadzenia badań w zakresie mechatroniki, optomechatroniki, zaawansowanych technologii plazmowych, czy też budownictwa pasywnego.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach Działania 1.1 Działalność badawczo – rozwojowa jednostek naukowych – Typ projektów – Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej jednostek naukowych.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Zapraszamy do kontaktu z ekspertami
z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie
lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Szukasz finansowania projektu? A może realizujesz już działania z unijnym dofinansowaniem?
Przyjedź na 8. Forum Rozwoju Mazowsza. Udział jest bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja. Szczegóły znajdziesz na www.forumrozwojumazowsza.eu.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś